Haber

ABD, Çin’in Küba’daki istihbarat faaliyetlerinin yeni olmadığını söyledi

YENİ ABD, Çin’in bölgede casusluk faaliyetleri yürütmek amacıyla Küba’da kapalı dinleme tesisi kurmayı kabul ettiği iddialarına ilişkin, Çin’in bu kez bölgedeki istihbarat faaliyetlerinin yeni olmadığı açıklamasını yaptı.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby, günlük basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Kirby, Çin’in ABD’yi izlemek için Küba’da “stealth tesisi” kuracağı haberiyle ilgili olarak, “Çin’in Küba’da ve açıkçası yarım kürenin başka yerlerinde bir takım istihbarat toplama yetenekleri elde etmeye çalışması yeni bir gelişme değil. .” söz konusu.

Kirby, Çin’in bu faaliyetleri ciddiye aldığını ve bu konudaki kırılganlığı azaltmak için adımlar atmaya devam edeceğini söyledi.

Geçen hafta Çin ile Küba arasında muhtıra imzalandığı haberini neden yalanladıkları sorulduğunda Kirby, istihbarat bilgilerinin hassas doğasına işaret ederek gazetecilere “olabildiğince açık” olduklarını kaydetti.

Bu tür hassas konularda söyleyebileceklerinin sınırlı olduğunu kaydeden Kirby, konuyla ilgili ilk raporun yanlış olduğu görüşünü yineledi.

Öte yandan Kirby, “bazı kaynakların” bu tür hassas bilgileri kamuoyuyla paylaşmanın doğru olduğunu düşündüğünü ancak bunun hatasız olmadığını savundu.

Wall Street Journal’da (WSJ) yer alan haberde neyin yanlış olduğuna dair bilgi ve iki ülke arasındaki anlaşmaya ilişkin detaylı bilgiyi paylaşmayan Kirby, Çin’in istihbarat faaliyetleriyle ilgili endişelerini Küba yönetimiyle temasa geçirdiklerini söyledi.

Kirby, Çin’in eski ABD Başkanı Donald Trump döneminde Küba’daki istihbarat faaliyetlerini artırdığı iddialarının doğru olduğunu söyledi.

Koordinatör Kirby geçen hafta Çin’in Küba’da bir “gizli dinleme tesisi” kurmak için Havana yönetimiyle “prensipte anlaştığı” yönündeki haberleri yalanladı.

haber-inonu.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu