Ekonomi

Puma 2022’de rekor satışlar kaydetse de 2023 karında düşüş öngörüyor

Investing.com – Puma2022’de rekor bir satış ve faiz ve vergi öncesi kar (EBIT) açıkladı, ancak tüketici harcamalarını azaltan yüksek faiz oranları ve enflasyon nedeniyle bu yıl kârının düşebileceği konusunda uyardı.

CEO, geçen yıl Björn Güldenezeli rakibi Adidas’a (ETR: ADSGN), bir Alman spor ekipmanı üreticisi, satışların Para birimine göre ayarlanmış %19 artışla 8,47 milyar Euro’ya (1 Euro = 1.0642 $), FAVÖK %15 artışla 641 milyon Euro’ya ve hisse başına net kazanç (EPS) %14 artışla 2,36 Euro’ya yükseldi. kadar yükseldiğini söyledi.

Dünya çapında güçlü tüketici harcamaları, futbol Dünya Kupası ve euro ‘in zayıflığı, Puma’nın işini 2022’de destekledi, ancak grup, bu yıl bu performansı yakalayamayacağı konusunda uyardı. Kur hareketleri, yüksek navlun oranları ve hammadde fiyatlarının karlar üzerinde baskı oluşturacağı belirtildi.

Puma yaptığı açıklamada, ” Yüksek derecede jeopolitik, makroekonomik ve ticari belirsizlikle karşı karşıya kalmaya devam ediyoruz.”söz konusu.

“Ukrayna’daki savaş, durgunluk tehdidi, yüksek enflasyon ve yüksek faiz oranları perakendeci ve tüketici talebinde dalgalanmalara neden oluyor.”

Ayrıca marjlar üzerinde baskı oluşturuyor. “sektör genelinde artan stok seviyeleri”konusunda da uyardı.

Bu nedenle, bu yıl 590 ila 670 milyon avro arasında çok çeşitli FAVÖK varsayımları verdi; bu rakamın orta noktası olan 630 milyon euro, geçen yılki 641 milyon euro’nun yaklaşık %2 altında. Gelir artışının %10’un biraz altına düşmesi bekleniyor.

Grup, temettüyü %14 artırarak hisse başına 82 sente yükseltti ve bu, net faizin %25-35’i olan hedef ödeme aralığının üst sınırında yer alıyor.

Yeni CEO Arne FreundtGrubun gelecek yılki önceliğinin, rakibi Adidas’ın son yıllarda mücadele ettiği ABD ve Çin’deki konumunu güçlendirmek olacağını söyledi.

Yatırımcılar zayıf görünümden etkilenmedi ve hisse Frankfurt açılışında sadece %0,4 yükselerek %0,6 yükseldi. DAX dizinibiraz daha iyi performans gösterdi

Yazar: Geoffrey Smith

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu