Haber

Muş Belediye Başkanı Asya, depremle ilgili çalışmaları anlattı

Muş Belediyesi Mart ayı meclis toplantısı Belediye Başkanı Feyat Asya başkanlığında gerçekleştirildi.

Belediyeden yapılan açıklamaya göre, meclis toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantının açılış konuşmasını yapan Asya, yapılan ve yapılması planlanan çalışmalar hakkında açıklamalarda bulundu.

“Asrın felaketi” olarak nitelendirilen depremde hayatını kaybedenlere rahmet, yaralılara şifa dileyen Asya, deprem bölgesine takviye yapılması için herkesin seferber olduğunu söyledi.

Herkesin elinden geldiği kadar insanlara destek olmaya çalıştığını belirten Asya, “Adıyaman’da temizlik yapan ekiplerimiz, kendi cenazeleri gibi merhumu yıkayan, kefenleyen ve defneden cenaze ekiplerimiz, arama kurtarma ekiplerimiz. Unvanlarını bir kenara bırakarak olayın ilk anında Nurhak’ın yanına giden Halk Ekmek, “Fabrikalarında deprem bölgesine ekmek gönderme telaşı içinde olan meslektaşlarıma ve milletvekillerine şükranlarımı sunuyorum. Millet olma anlayışı budur.” dedi.

Muş Belediyesi olarak deprem bölgelerini güçlendirmek için çok mesai harcadıklarına dikkati çeken Asya, şöyle devam etti:

” AFAD’ın yönlendirmesiyle başta Şanlıurfa, Adıyaman, Nurhak ve Hatay illeri ve ilçelerine tırlarımızı yönlendirdik. Daha sonra bunu düzenli hale getirdik. Tüm deprem bölgelerine ulaşmak için çaba sarf ettik. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Sivas, Elazığ, Bingöl ve 22 ilçe belediyesi “Son 10 gündür Malatya’dayız. Yaraları sarmaya çalışıyoruz. Ekiplerimiz ve ağır ekipmanlarımız ile çalışıyoruz.”

Kentteki deprem bölgelerinden gelen misafirlere VEFA Sosyal Kümelenmesi ile Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü grubunun yardım ulaştırdığını anlatan Asya, şunları kaydetti:

“Depremin verdiği tahribattan büyük dersler çıkarmalıyız. Deprem bölgelerinin her yerine gittik. Yapılan hataları gördük. Eksiklerimizi tespit ettik. Bu eksikliklerin giderilmesi için gerekli adımları atacağız. Ekiplerimiz, İlimizin bütün bina envanterini çıkarıyoruz. 1999 öncesi ve 1999 sonrası binalar. “Yapı kontrole göre yapılan binaların genel durumunu tespit etmek için şimdilik 10 mühendis görevlendirdik. Arkadaşlarımızın tespitleri doğrultusunda kent halkının geleceğini kurtaracak adımlar atacağız. Gerekirse imar planı notlarımızdaki değişiklikleri, gerekirse revizyon değişikliklerini gözden geçireceğiz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu