Haber

Kahramanmaraş’ta çıkan yangında zarar gören ormanlık alana lavanta fidanları dikildi.

Kahramanmaraş’ın Andırın ilçesinde 3 yıl önce yanan 90 hektarlık ormanlık alanın 4 hektarı lavanta fidanlarıyla buluşturuldu.

Kuzgun İlçesi kırsalında 10 Ekim 2020 tarihinde çıkan ve havadan ve karadan müdahale edilerek söndürülen orman yangınında yaklaşık 90 hektar ormanlık alan zarar gördü.

Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri yanan alanın ağaçlandırılması için çalışma başlattı.

Yanan ağaçların bölgeden kaldırılmasının ardından yapılan anket çalışmasının ardından başlatılan ağaçlandırma çalışması kapsamında, yangınları önlemek ve orman köylülerine ek gelir getirmek amacıyla 4 hektarlık alana lavanta fidanları dikildi.

Andırın Orman İşletme Müdürü Yunus Kurtgöz, 4 hektar alana ekilen lavantadan ilk hasatta 5 bin kilogram eser elde etmeyi hedeflediklerini söyledi.

Yaklaşık 3 yıl önce çıkan yangında zarar gören bölgenin bir yıl içinde yeniden ağaçlandırmaya hazır hale getirildiğini anlatan Kurtgöz, “Bu bölgenin ana ağaç türü olan 90 bin kızılçam fidanı dikildi. Tabii ağaçlandırma yapılırken yaklaşık 4 hektar arazide 10 bin lavanta ekimi yapıldı. Bu yıl ilk hasadımızı yapacağız. Yaklaşık 5 bin kilogram ürün çıkarmayı hedefliyoruz.” dedi.

Kurtgöz, yaklaşık 20 hektarlık arazide lavantanın yanı sıra daha fazla gelir getiren ilaç olan keçiboynuzu ve fıstık çamı gibi ağaçlandırma çalışmalarının da yapılacağını söyledi. sözlerini kullandı.

osmancik-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu