Ekonomi

Japonya Merkez Bankası zayıf tüketim ortamında tahvil alımını azaltmayı düşünüyor

Japonya Merkez Bankası (BOJ) bu haftaki toplantısında ultra düşük faiz oranlarını korumaya hazırlanırken, aynı zamanda önemli bilançosunu nasıl azaltacağı konusunda daha net bir rehberlik yapmayı düşünüyor. Yetkililer tahvil alımlarını azaltma potansiyelini tartışırken merkez bankasının devasa parasal teşvik programı da gözden geçiriliyor.

Tüketici duyarlılığı Mayıs ayında üst üste ikinci kez geriledi ve hizmet sektörü morali yaklaşık iki yıldır görülmeyen düşük bir seviyeye indi. Bu gelişmeler BOJ’un artan ücretlerin hane halkı harcamalarını destekleyeceği beklentisini zorluyor. BOJ’un değerlendirmeleri hakkında bilgi sahibi olan kaynaklar, zayıf yenin tüketici duyarlılığı üzerindeki etkisi konusunda endişelerini dile getirdiler.

Cuma günü sona erecek toplantının ardından BOJ’un politika faizi hedefinin %0-0,1 aralığında kalması bekleniyor. Merkez bankası şu anda aylık yaklaşık 6 trilyon yen (38 milyar $) olan tahvil alımlarını azaltabilir ya da piyasa endişelerini gidermek için azaltma stratejisi hakkında ipuçları verebilir. Azaltımın ayrıntıları ve zamanlaması muhtemelen ABD Merkez Bankası’nın Çarşamba günü sona erecek toplantısına yönelik piyasa tepkilerinin yanı sıra yen ve tahvil getirilerinin performansından etkilenecek.

BOJ, Mart ayında negatif faiz oranlarına son vermesine rağmen, ABD ile arasındaki önemli faiz oranı farkı nedeniyle devam eden yendeki düşüşü durdurmayı başaramadı. Zayıf yen ithalat maliyetini artırarak tüketimi etkiledi. Yenin değerinin daha da düşmesi enflasyonu hızlandırabilir ve faiz artışlarına yol açabilir, ancak ücret artışları artan maliyetleri dengelemezse bu da tüketimi azaltabilir.

Bazı analistler BOJ’un uzun vadeli faiz oranlarının artmasına izin vererek yenin değer kaybını hafifletmek için niceliksel sıkılaştırma (QT) kullanabileceğini düşünüyor. Ancak bu yaklaşım merkez bankası tarafından desteklenmiyor.

Bu zorlukların ortasında, bazı BOJ yönetim kurulu üyeleri ekonomik görünümle ilgili endişelerini dile getirdi. Yönetim Kurulu üyesi Seiji Adachi ekonominin iyi durumda olduğunu iddia etmenin zorluğunu kabul ederken, Toyoaki Nakamura tüketimde son dönemde yaşanan durgunluğa dikkat çekti. Nakamura ayrıca tüketimin duraklaması halinde enflasyonun 2025 mali yılından itibaren %2’lik hedefe ulaşmasının engellenebileceğini ve bunun da işletmelerin fiyat artırma cesaretini kırabileceğini öne sürdü.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

narlidereajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu