Haber

Gazeteci Barış Pehlivan beşinci kez cezaevine girdi

Yazdığı bir yazı nedeniyle 3 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırılan ve 6 ay tutuklu kaldıktan sonra tahliye edilen gazeteci Barış Pehlivan, aynı davadan bugün Silivri’deki Marmara Açık Cezaevi’ne konuldu.

Beşinci kez cezaevine giren 40 yaşındaki gazeteci, 8 ay daha cezaevinde kalacak. Temmuz ayında yürürlüğe giren ve salgın nedeniyle izinli sayılan hükümlülerin cezaevine tekrar giremeyeceklerini öngören yasadan Cumhuriyet Gazetesi yazarı Pehlivan’ın yararlanmayacağına karar verildi. Pehlivan’ın kontrollü özgürlük talebi şu ana kadar yanıtlanmadı.

Cezaevi önünde açıklama

Cezaevi önünde açıklama yapan Pehlivan, “Bu ülkenin TBMM’sinin çıkardığı ve beni de kapsayan yasadan ben neden yararlanmıyorum? Beni cinayet hükümlüsünden, tecavüz hükümlüsünden, tecavüz hükümlüsünden daha mı tehlikeli sanıyorlar? uyuşturucu satıcısı mı, dolandırıcı mı?… Ben neden faydalanamıyorum?… “Yaptıklarım, yapacaklarımın teminatıdır. Bundan kimsenin şüphesi olmasın, beni hapse atanlar da biliyor ki ben gazeteciliğe devam edeceğim.”

Ankara Gazeteciler Cemiyeti’nden tepki

Barış Pehlivan’ın yazılarından dolayı mahkûmiyet kararına tepki gösteren Ankara Gazeteciler Cemiyeti Lideri Nazmi Alım, gazeteci Barış Pehlivan’ın 5. kez cezaevinde kalacağına ilişkin şu açıklamayı yaptı:

“Bu toplumun Pehlivanlara, Pehlivanlara her zaman ihtiyacı var. Öğrenme ve bilgilenme hakkı için yazan, çizen arkadaşlarımız bu ülkenin kalkınmasına katkı sağlıyor. iktidar meselesi bireysel değil toplumsal bir meseledir ve ülkemizde gazeteciliğe yöneliktir.Varoluş tehdidinin sadece suyun yüzeyi olduğunu görmek demokrasi ve özgürlükten yana olan herkesin ortak sorumluluğudur. Bu tutuma itiraz etmek için.”

Barış Pehlivan serbest kaldıktan sonra DW Türkçe’ye konuştu

Bu videoyu görüntülemek için lütfen JavaScript’i etkinleştirin ve HTML5 videoyu destekleyen bir web tarayıcısına geçmeyi düşünün

Pehlivan’ın denetimli serbestlikten yararlanması için Adalet Bakanlığı’na yaptığı başvuruya cevap verilmesi çağrısında bulunan Bilgin, şu ifadeleri kullandı:

“Gazetecilere her türlü yanlış isimlendirilmiş özgürlükler sunulurken, bu hakkın gazetecilere uygulanmaması çağdışı ve utanç vericidir. Gazetecinin özgürlüğü halkın haber alma özgürlüğüdür. Barış Pehlivan derhal serbest bırakılmalıdır.”

Bilgin yaptığı açıklamada, “Gazeteciliğin hata olmadığını, gazetecinin yerinin yazı masasının başı olduğunu, haber peşinde koştuğunu, asla hapiste olmadığını, zorbalığın çare olmadığını bir kez daha vurguluyoruz. Devlet, bedava ve özgün haber peşinde koşan, propagandacı, kalemini kiralayan hatta satan arkadaşlarımızın kafasını asla karıştırmasın.” söz konusu.

DW,ANKA / TY,ET

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu