Haber

ABD’den 5 Türk şirketine ve 1 Türk vatandaşına ambargo

ABD yönetimi, Rusya’nın ambargoları delmesine ve Moskova’nın Ukrayna’ya karşı savaşına yardım ettiği iddiasıyla beş Türk şirketine ve bir Türk vatandaşına ambargo uyguladı.

Yeni açıklanan kapsamlı ambargolarda 150’den fazla kişi ve şirket hedef alındı.

ABD ve müttefikleri, Rusya’nın Şubat 2022’de Ukrayna’yı işgal etmesinden sonra Rusya’ya yaptırımlar uyguladı.

Rusya’nın işgalinin ardından aralarında Hazine Müsteşar Yardımcısı Wally Adayemo’nun da bulunduğu çok sayıda üst düzey ABD’li yetkili, Türk şirketlerinin Rusya’nın ambargoları delmesine yardımcı olmasını engellemek amacıyla Türkiye’yi ziyaret etti.

Reuters Haber Ajansı’na konuşan üst düzey bir ABD Hazine Bakanlığı yetkilisi, “Son 18 aydır endişelerimizi Türk hükümeti ve özel sektörle paylaştık ve ambargo uyguladığımız kişilerle iş yapmanın önemli bir risk teşkil ettiğini açıkladık” dedi.

Henüz Ankara’dan bir açıklama gelmedi.

ABD Hazine Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Margiana İnşaat Dış Ticaret ve Demirci Bilişim Ticaret Sanayi şirketlerine ambargo uygulandığı belirtildi.

Açıklamada, bu şirketlerin, Rusya’nın acilen ihtiyaç duyduğu çift kullanımlı ürünleri ithal etmek için güvendiği şirketler arasında yer aldığı ve bunun da Ukrayna’da saldırgan savaşı mümkün kıldığı iddia edildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı, Rusya Savunma Bakanlığı’na bağlı gemilere onarım hizmeti verdiği için Denkar Gemi İnşa Şirketine ambargo uygulandığını bildirdi.

İsveç’in NATO üyeliği

Dışişleri Bakanlığı, Türkiye merkezli tersane şirketi ID Ship Agency ve sahibi İlker Doğruyol’u da hedef aldı. Ambargo uygulanan bir diğer şirket ise ABD ve Avrupa menşeli gemi elektronik modüllerini Rus şirketlerine satmakla suçlanan CTL Limited.

Washington, ambargoların İsveç’in NATO üyeliğini olumsuz etkileyeceğinden korkmadıklarını belirtti.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Matthew Miller, “Onlarla, NATO üyeliğinin İsveç için önemli olduğu ve mümkün olan en kısa sürede gerçekleşmesi gerektiği mesajını vermek için çalışıyoruz.” dedi. “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bunun olacağına dair verdiği güvenceleri de çok önemsiyoruz.”

Miller ayrıca, “Bu iki konunun bağlantılı olduğunu düşünmüyoruz ve bu ambargoların İsveç’in NATO’ya girişini etkileyeceğini düşünmüyoruz.”

haber-pehlivankoy.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu