Haber

Yavuz Kocaömer hayatını kaybetti

TÜRKİYE Engelliler Spor Yardım ve Eğitim Vakfı (TESYEV) ile Türkiye Ulusal Paralimpik Komitesi kurucusu, Posta Gazetesi müellifi Yavuz Kocaömer tedavi gördüğü hastanede ömrünü yitirdi.

74 yaşında ölen Yavuz Kocaömer, Türkiye Ulusal Paralimpik Komitesini de kurarak, engellilerin paralimpik oyunlara katılması konusunda değerli rol üstlenmişti. Kocaömer’in cenazesiyle ilgili bilgilerin paylaşılacağı öğrenildi.

KOCAÖMER KİMDİR

Kocaömer, lisans eğitimini Marmara Üniversitesi İktisadi ve Ticari İlimler Yüksek Okulu’nda, yüksek lisans eğitimini ise Frankfurt Üniversitesi’nde tamamladı. Meslek hayatı boyunca sporla ilgili bir çok faaliyette yer alan Kocaömer, Türkiye Tenis Federasyonu Yönetim Kurulu Üyeliği (1988-1990), Federal Alman Spor Teşkilatı Başkan Danışmanlığı (1989-1991), Türkiye Engelliler Spor Federasyonu Başkanlığı (1998-1999) yaptı.Engellilerin spor yapmasını kolaylaştırmayı amaçlayan Türkiye Engelliler Spor Yardım ve Eğitim Vakfı’nu kurdu. Hayatını yitirene kadar da vakfın idare konseyi üyesiydi. Kocaömer, Türkiye Ulusal Paralimpik Komitesini de kurarak, engellilerin paralimpik oyunlara katılması konusunda büyük bir adım attı.  Kocaömer bir yazısında kendisini şöyle anlatmıştı: “Ben aslında Frankfurt ile İstanbul arasında yaşayan bir iş adamıyım. 22 sene bedensel engelli abimle yaşadım. Abim ne yürüdü, ne oturdu ama yattığı yerde okuma öğrendi, İngilizce öğrendi, çok zekiydi, evin hakimi oydu. 1996 senesinde Perihan Savaş hanımefendi kimse talip olmadığı için Türkiye Engelliler Spor Federasyonu Başkanlığı’na getirildi. Rahmetli kocası Yılmaz Zafer son 18 ay yatalaktı, onu çok sevdiğim için aradım, “Bna bir misyon verir misin Perihan? dedim. Eksik olmasın beni asbaşkan yaptı. Sonra lider oldum. Sonra baktım devletle çok yavaş yürüyor işler, ayrılıp Türkiye Engelliler Spor Yardım Eğitim Vakfı’nı kurdum. 2002’de devlet ve özel bölümde vazife alan 35-40 arkadaşımla birlikte Türkiye Ulusal Paralimpik Komitesi’ni kurduk. Bu türlü de devam ediyorum, bu benim hayat biçimim.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu