Ekonomi

Xi Jinping ve Joe Biden ABD’de buluştu

Çin Devlet Başkanı Xi Jinpingve ABD Lideri Joe Bidendün ABD’nin San Francisco kentindeki tarihi Filoli Malikanesi’nde buluştu.

İki lider, Çin-ABD ilişkilerinin stratejisi, genel durumu ve yönü gibi konuları ele aldı, küresel barış ve kalkınmayla doğrudan ilgili konularda görüş alışverişinde bulundu.

Xi ve Biden, Endonezya’nın Bali Adası’ndaki San Francisco’daki görüşmenin ardından ilk kez yüz yüze görüştü. Çin-ABD ilişkilerine yön veren iki liderin son görüşmesine uluslararası toplum büyük ilgi gösterdi.

Çin-ABD bağları dünyadaki en değerli ikili ilişkilerden biri olarak kabul ediliyor ve zorluklara rağmen her zaman gelişmeye devam ediyor. Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, karşılıklı saygı, barış içinde bir arada yaşama ve kazan-kazan işbirliğinin hem Çin-ABD bağlarının son 50 yılından edinilen deneyimleri hem de tarihteki büyük ülkeler arasındaki çatışmalardan alınan dersleri yansıttığını vurguladı.

Xi, Çin ve ABD’nin, karşılıklı saygı, barış içinde bir arada yaşama ve kazan-kazan işbirliği ilkeleri doğrultusunda, anlaşmazlıkların üstesinden gelerek doğru tarafta ilerleyerek parlak bir geleceğe ulaşmaya devam edebileceklerine inandığını söyledi.

Hibya Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu