Ekonomi

Tesla, hissedar oylamasının Musk’ın 56 milyar dolarlık maaşını haklı çıkardığını iddia ediyor

Tesla Inc. (NASDAQ:TSLA), Elon Musk’ın 56 milyar dolarlık tazminat paketinin hissedarlar tarafından onaylanmasının, paketi geçersiz kılan önceki bir mahkeme kararına rağmen, ödülü haklı çıkardığını iddia etti. Elektrikli otomobil üreticisinin tutumu geçtiğimiz Cuma günü kamuoyuna açıklanan bir mahkeme dosyasında ortaya çıktı.

Bu başvuru, Musk’ın müzakere süreci üzerinde çok fazla etkisi olduğunu ve hissedarların tazminat anlaşmasının önemli yönleri hakkında yanlış yönlendirildiğini tespit eden Delaware Chancery Mahkemesi Şansölyesi Kathaleen McCormick’in Ocak ayında verdiği karara karşılık Tesla’nın son hamlesidir. Bu kararın ardından Tesla hissedarları Musk’ın 2018 hisse senedi opsiyon paketini onaylamak üzere oy kullandı.

Şirket yavaşlayan satışlar ve artan rekabet gibi zorluklarla karşı karşıya olduğundan, devam eden bu yasal anlaşmazlık Musk’ın Tesla’daki geleceği hakkında soru işaretleri yarattı. Musk, kendisine daha büyük bir sahiplik hissesi verilmemesi halinde bazı ürünleri Tesla dışında geliştirme olasılığını ima etti.

Tesla, Ocak ayında alınan kararın uygulanması için hakimin nihai kararı nasıl şekillendirmesi gerektiğine ilişkin önerisinde, kararın sanıklar lehine olması gerektiğini savundu. Öte yandan, hissedarların yasal temsilcileri hakimi, Musk’ın ödeme paketini geçersiz kılan ilk kararını sürdürmeye ve Tesla’nın potansiyel olarak milyarlarca dolar tutarında Tesla hissesi ile tazminat ödemesini gerektirmeye çağırıyor.

Şansölye McCormick’in 8 Temmuz’da yasal ücretlerle ilgili sözlü argümanları dinlemesi planlanıyor. Kararı birkaç hafta sürebilir. Ocak ayındaki karar bozulmasa bile, hissedarların Musk’ın ücretini onayladıklarını ifade etmeleri nedeniyle, hissedar oylaması ücret paketinin iptal edilmesinin önemli bir değer taşımayabileceğinin bir göstergesi olarak görülebilir.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu