Haber

‘Sürtük’ diyene ceza yok, ‘yüzsüz’ diyene ceza var

Samsun’da Kadın Dayanışması’nın 20 Mart 2021 günü, İstanbul Sözleşmesi’nin iptal edilmesi üzerine düzenlediği basın toplantısında açıklamayı okuyan Sevil Topaloğlu Uçak’ın “Çocuğuna tecavüz eden bir adamı cezalandırmadı bu ülkenin Cumhurbaşkanı ama gelip İstanbul Sözleşmesi’ni feshedebiliyor, bu kadar yüzsüz yani” sözleri üzerine Uçak hakkında Cumhurbaşkanına alenen hakaret kabahatinden açılan davada karar verildi.

Sözcü’den İsmail Akduman’ın haberine göre Uçak’a önce 1 yıl 2 ay hapis cezası verildi. Ardından mahkeme bu cezada 1/6 oranında indirim yaparak cezayı 11 ay 20 güne düşürdü, hükmün açıklamasını geri bıraktı. Uçak, “Hukukun herkes için eşit işlediğini söylüyorlar ama Bartın’daki karar ve bana verilen ceza gerçekte bu türlü olmadığını gösteriyor. Cumhurbaşkanının söyledikleri cürüm sayılmadı, ben ceza aldım. Hukuku yalnızca kendileri için işletiyorlar bunu bir kere daha gördük” dedi.

Uçak’ın avukatı Umut Alkaç ise “Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin birçok kararında idarecilerin ağır tenkitlere katlanma yükümlülüğü bulunduğu belirtilmiştir. Müvekkilimin Cumhurbaşkanı’na hakaret kastı olmamıştır. Ama cezaya çarptırıldı” diye konuştu.

ERDOĞAN’IN ‘SÜRTÜK’ KELAMINDA ‘SORUŞTURMAYA YER OLMADIĞINA’ KARAR VERİLMİŞTİ

Öte yandan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 1 Haziran’da partisinin TBMM Küme toplantısında yaptığı konuşmasında Seyahat aksiyonlarına katılanlar için ‘Bu teröristler, eşkıyalar bira şişeleriyle caminin içini pislemişti. Bunlar çürük, bunlar sürtük’ sözleri üzerine yapılan hata duyurusunda da evvelki gün karar verilmişti. Bartın’da Seyahat hareketlerine katılan Ziraat Mühendisi Ayşe Sevtap Uzun, arkadaşları Berrin Küçüktabak, Funda Fener ve Yonca Alemdar ile birlikte savcılığa başka ayrı kabahat duyurusunda bulundu. Bartın Cumhuriyet Başsavcılığı, yapılan cürüm duyurusu hakkında ‘soruşturmaya yer olmadığı’ kararı verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu