Haber

Son Dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan kamudaki sözleşmeli personele müjde: 3+1 yıl çalışmış olanlar kadroya alınacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında saat 16.10’da başlayan Kabine Toplantısı sona erdi. Toplantı sonrası açıklamalarda bulunan Erdoğan kontratlı işçiye takım ve memura ek gösterge konusunda konuştu.

EK GÖSTERGE KONUSU

Cumhurbaşkanı Erdoğan, milyonlarca memur adayını ilgilendir ek gösterge konusu ile ilgili “En yüksek asgari ücret artışları, asgari ücretlerin, asgari ücret seviyesindeki kısmının gelir vergisi dışında bırakılması uygulamaları son dönemde yapılmıştır. İstihdamdaki artış, sosyal güvenlik sisteminin dengesine olumlu yansımıştır. Kamu çalışanları için yapılan 6. toplu sözleşmede, kadrolara ilişkin de önemli kararlar alınmıştır. Bunlardan biri uzun yıllardır beklenen memurların ek gösterge meselesini daha önce çözüme kavuşturmuştur” dedi.

SÖZLEŞMELİ İŞÇİYE KADRO

424 bin kişinin takıma geçmesi beklenen yasa ile ilgili de açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan “Uzun yıllardın beklenen memurların ek gösterge artışı konusunu daha evvel tahlile kavuşturmuştuk. Kamudaki kontratlı çalışanın takıma geçirilme konusunu değerlendirdik. Mevzuat karmaşasını gidermek suretiyle kontratlı işçi statüsünü yine belirledik. Mali yönetimler dahil olmak üzere sözleşmelilerin 3 yıl bu statüde çalışma kaidesi aranacaktır. Ayrıyeten 1 yıl da aday memurluk müddeti olacaktır. Sözleşmeliden kadroluya geçiş 3+1 yıl sonunda gerçekleşecektir. Şimdi bu süreyi doldurmayanlar ise 3 yılın sonunda birebir hakları elde edecektir.”

“EN KISA MÜDDETTE MECLİSTE YASALAŞACAK”

Yeni statüye göre kamudaki 520 bin sözleşmeli personelden 424 bini isteğe bağlı olarak kadroya geçebiliyor. Sözleşmeden kadroluya geçmek istemeyen personelin hakları şahsa bağlı olarak devam edecek. Kadroya geçen personel, kurumlar arası nakil hakkında 4 yıl sonunda kavuşacaktır. Kamu Çalışanlarının önemli bir sorunu daha çözdük. Bu konudaki hukuki düzenlemenin en kısa sürede Meclis’e sunarak yasalaşmasını sağlayacağız” tabirlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu