Haber

Sendika ve Meslek Odalarından Ortak Açıklama: “Seçim Sürecine Girilen Dönemde Bu Tür Saldırıların Yeniden Yaşanmasını Manidar Buluyoruz”

Devrimci Personel Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Kamu İşçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) ve Türk Tabipleri Birliği (TTB), İstiklal Caddesi’ndeki bombalı terör saldırısını kınadı. Ortak açıklamada, “Ülkemizin seçim sürecine girdiği bir dönemde bu tür saldırıların yeniden yaşanmasını manidar buluyoruz” denildi.

Aralarında DİSK, KESK, TMMOB ile TTB’nin bulunduğu sendikalar ve meslek örgütleri, geçen pazar günü İstiklal Caddesi’nde düzenlenen, 6 kişinin öldüğü ve 81 kişinin de yaralandığı bombalı saldırıyı bugün yaptıkları açıklamayla kınadı. “İstiklal Caddesi’nde gerçekleşen bombalı saldırıyı kınıyoruz” başlığıyla yapılan ortak açıklamada, saldırıda hayatını kaybeden yurttaşların ailelerine başsağlığı, yaralananlara ise acil şifa dilendi. Ortak açıklama şöyle:

“SİYASET KURUMU, BEŞERLER ORTASINDA AYRIMCILIĞI DERİNLEŞTİRMEKTEDİR”

“Bu atağın sorumlularının tüm irtibatlarıyla ortaya çıkarılması ve cezalandırılmasının kamu erkinin sorumluluğunda olduğunu tekrar hatırlatıyoruz. Türkiye tarihinde tekraren gördüğümüz üzere, açığa çıkarılmamış her terör saldırısı, her katliam, kendisini büyüterek toplumumuzun önüne maalesef yine çıkmıştır. Senaryolar farklı, maksat birebirdir. Geçmişten günümüze, bilhassa 7 Haziran-1 Kasım 2015 tarihleri ortasında yaşananlar olmak üzere gerçekleştirilen tüm terör taarruzları yüzlerce insanımızın hayatına mal olmuş ve toplumsal travmalara yol açmıştır. Ülkemizin seçim sürecine girdiği bir devirde bu çeşit taarruzların yine yaşanmasını manidar buluyoruz. Uzun yıllardır ülkemizde toplumsal barış ve huzur ortamı, iktidarın iç yahut dış siyasetteki tansiyonları siyasi gereç olarak kullanması, izlediği savaş eksenli siyasetler nedeniyle hudut güvenliğimizi koruyamaması, halkı açlık hududunda yaşamaya mahkum eden ekonomi siyasetleri, ülkeyi mesken tutan terör örgütleri ve çeteler nedeniyle azalmaktadır. Eşitliği ve demokrasiyi tesis etmesi gereken siyaset kurumu, şiddetin ve kutuplaştırıcı lisanın tesiri altında olup beşerler ortasında ayrımcılığı derinleştirmektedir.

“BU KARANLIĞA TESLİM OLMAYACAĞIZ”

Doğru ve şeffaf bilgi akışını sağlamakla sorumlu kurumlar, olayın çabucak akabinde halkın haber alma hakkını gasp eden yayın yasağı ve toplumsal medya kısıtlaması uygulamış, yapılan çelişkili açıklamalarla bilgi kirliliği yaratmıştır. Demokratik bir ülkede kamu otoritesinden doğan sorumluluğunu yerine getiremediği için istifa etmesi gerekenler ise koltuklarında oturmaya devam etmektedir. Saf insanların hayatları üzerinden siyasi plan yapan karanlık odaklar bilmelidir ki bu patlama ve taarruzları kolay birer şiddet aksiyonu olarak görmüyoruz. Bu karanlığa teslim olmayacağız ve müsaade vermeyeceğiz. Bizler, bu ülkenin emek ve meslek örgütleri olarak, kaynağı nereden gelirse gelsin günahsız insanların hayatını gaye alan hiçbir plana geçit vermeyeceğimizi, kim olursa olsun akının faillerinden ve onlara yol verenlerden hesap soruluncaya dek bu sürecin takipçisi olacağımızı duyururuz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu