Haber

NATO Subayına 3 Yıl Hapis Cezası

MUĞLA’nın Bodrum ilçesinde Ezgi Aydındağ’a (20) aracıyla çarpıp felç olmasına neden olan ABD’li NATO subayı Reginald Thevenin (37), tutuksuz yargılandığı davada indirimsiz 3 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Hakim, Thevenin’in seyahat yasağının devamına karar vererek, ehliyetine 2 yıl süreyle el koydu.

Kaza, 1 Temmuz 2021’de Güvercinlik Mahallesi’nde meydana geldi. Bodrum’a tatil için gelen NATO helikopter teknisyeni ABD vatandaşı Reginald Thevenin’in kullandığı otomobil, yaya geçidinde yolun karşısına geçmeye çalışan Ezgi Aydındağ’a çarptı. Kazada yaralanan Aydındağ hastaneye kaldırıldı. Ezgi Aydındağ ağır bir ameliyat geçirerek uzun bir tedavi sürecine girdi. Thevenin ifadesinin ardından serbest bırakıldı. Thevenin süreç boyunca tutuksuz yargılandı. Yaklaşık 1,5 yıl tedavi gören Ezgi Aydındağ felç olunca AHBAP Derneği ve Haluk Levent bir süre tedavisine destek verdi.

İNDİRİMSİZ 3 YIL HAPİS CEZASI

Reginald Thevenin hakkında Bodrum 6. Asliye Ceza Mahkemesi’nde ‘olası kastla yaralama’ suçundan dava açıldı. İddianamede Thevenin’in bilirkişi raporunda trafik ihlali yaptığı ve esas kusurunun olduğu belirtildi.

Davanın 9’uncu ve son duruşması bugün görüldü. Duruşmaya Ezgi Aydındağ, annesi Fikriye Aydındağ, babası Hüseyin Aydındağ, yakınları, avukatları, sanık Reinald Thevenin ve avukatları katıldı. Duruşmada hakim tarafından son sözleri sorulan Thevenin, beraatini istedi. Hakim, karar için duruşmayı 5 dakika erteledi. Duruşmanın ardından hakim, sanığa ‘taksirle yaralama’ suçundan verilen 3 yıl hapis ve yurttan çıkış yasağının sanığa herhangi bir indirim uygulanmadan devamına karar verdi. Ayrıca mahkeme, sanık Thevenin’in ehliyetine 2 yıl süreyle el koydu ve cezanın para cezasına çevrilmesine gerek olmadığına karar verdi.

‘ACI HİÇBİR ZAMAN BİTMEYECEK’

Duruşmanın ardından açıklama yapan Ezgi Aydındağ, sanığa cezayı veren mahkemeye teşekkür ederek, “Hakimin inisiyatifine minnettarım çünkü herkes her zaman böyle davranamayabilir. Bu bana yetmez. Benim için hiçbir şey değil. Şimdi ceza almasına, ağlamasına ve kendine çözüm bulmasına üzüldüm.” “Yine de biraz rahatlama sağlıyor. 3 yıl sonra her şey bitmiş olabilir ama acım bitmeyecek” dedi.

Duruşmanın ardından kararı değerlendiren baba Hüseyin Aydındağ, “Verilen ceza beklentimizin altında ama tabii ki çok şükür. 1,5 yıl daha sürebilecek yurt dışı yasağıyla birlikte muhtemelen istinaf mahkemesine de itiraz edecekler. Yaklaşık 3 yıl ceza aldı, ceza onanırsa kabul edilecek. Biz de temyiz mahkemesinin kararına katılıyoruz.” “Sonucunu bekleyeceğiz. Bu karar bize biraz huzur verdi. En azından yurtdışına çıkıp kaybolmasın. Artık peşimizden gelsin. Biz bugüne kadar uğraştık, mücadele ettik” dedi.

Anne Fikriye Aydındağ, “Trafik kazası cezaları daha caydırıcı olabilir. Herkes 3 yıl yatıp çıktıktan sonra hayatına devam edebilir. Ezgi’nin ve bizim hayatımız 3 yıl sonra da böyle devam edecek.”

haber-emirdag.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu