Ekonomi

Kuaför ve güzellik uzmanlığı dahil 16 mesleğe belge şartı geliyor! 1 Ocak 2023’ten itibaren çalışamayacaklar

Eğitim ve istihdam ortasındaki ahengi sağlama vazifesini yerine getiren Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığına bağlı MYK, nitelikli insan kaynağının oluşması için mesleklere standart, çalışanlara doküman kazandırmaya devam ediyor.

BELGE ZARURİLİĞİ GETİRMEYİ SÜRDÜRÜYOR

Faaliyete başladığı 2006’dan bugüne kadar 2 milyon 350 binden fazla çalışanı “mesleki yeterlilik belgesi” sahibi yapan Kurum, iş kazaları açısından “tehlikeli” ve “çok tehlikeli” gruplardaki mesleklere de belge zorunluluğu getirmeyi sürdürüyor.

BELGESİ OLMAYANLAR 1 OCAK’TAN İTİBAREN ÇALIŞTIRILAMAYACAK

Bu kapsamda, kuaför, hoşluk uzmanı, ahşap mobilya imalatçı, mobilya döşemecisi, ayakkabı imalatçısı, kesimci (ayakkabı), saraciye imalatçısı, sayacı, zeytinyağı üretim operatörü, boyama operatörü, baca yağlı kanal temizleme işçisi, elektrik dağıtım şebekesi test vazifelisi, raylı sistem araçları elektrik bakım ve onarımcısı, raylı sistem araçları elektronik bakım ve onarımcısı, raylı sistem araçları mekanik bakım ve onarımcısı, raylı sistemler sinyalizasyon bakım ve onarımcısı mesleklerinde evrak kuralı 1 Ocak 2023’te yürürlüğe girecek. Bu mesleklerde, MYK Mesleki Yeterlilik Belgesine sahip olmayanlar, 1 Ocak 2023’te itibaren çalıştırılamayacak.

USTALIK EVRAKI VE DİPLOMASI OLANLARDA EVRAK KAİDESİ ARANMAYACAK

“Mesleki Eğitim Kanunu”na nazaran ustalık dokümanı alanlar ile Ulusal Eğitim Bakanlığına bağlı mesleksel ve teknik eğitim okullarından ve üniversitelerin mesleksel ve teknik eğitim veren okul ve kısımlarından mezun olup diplomalarında yahut ustalık dokümanlarında belirtilen kısım, alan ve kollarda çalıştırılanlar için doküman kuralı aranmayacak. Bu 16 meslekle birlikte mesleksel yeterlilik dokümanı mecburiliği bulunan “tehlikeli” ve “çok tehlikeli” sınıftaki meslek sayısı 204’e yükselmiş olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu