Ekonomi

Karlılıkta kısır döngüden kurtulmanın yolu kalite

Türkiye Kalite Derneği’nin (KalDer) klasikleşen Kalite Kongresi, TÜSİAD iş birliğiyle 31’inci kere kapılarını bilim ve iş dünyasına açtı. Avrupa’nın en itibarlı ve en çok izlenen tertiplerinin başında gelen ve 2 binin üzerinde iştirakçiyi buluşturan kongrede iki gün boyunca 10 farklı oturum gerçekleşti. 22-23 Kasım tarihlerinde, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin konut sahipliğinde ve Kocaeli Sanayi Odası’nın katkılarıyla “Riskin Ötesi: Bilim, Sektör ve Toplumda Adalet” temasıyla düzenlenen aktiflik, iki gün boyunca birbirinden pahalı çok sayıda konuşmacıyı da ağırladı. Tanyer’in platin sponsor, Aygaz, Opet, Tüpraş, Metro İstanbul, Bimser ve Weld Memleketler arası Taşımacılık’ın altın sponsor olduğu kongrenin açış konuşmalarını KalDer İdare Heyeti Lideri Yılmaz Bayraktar, TÜSİAD İdare Heyeti Lideri Orhan Turan ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Lideri Doç. Dr. Tahir Büyükakın üstlenirken, Sabancı Üniversitesi Finans Kürsü Lideri Prof. Dr. Özgür Demirtaş ise kongrenin ana konuşmacısı olarak yer aldı.

Kalite fırsatları da artırır
Prof. Dr. Demirtaş; “Türkiye’nin önümüzdeki 30 yılda muhtaçlığı olan temel şey elbette ki daha fazla ihracat yapması, lakin burada ihracatın içindeki yüksek teknolojili eserlerin hissesi kritik rol oynuyor. Hasebiyle kalite hayatımızın her alanında olmalı zira kalite olduğu vakit yüksek kâr marjlarından bahsedebiliriz. Bu aslında tam olarak hoş bir döngü. Ne kadar çok kaliteli eser üretirseniz o kadar çok kârınız yükselir, ne kadar çok kârınız artarsa ileride daha kaliteli eser üretmeniz için fırsatlarınız olur. Üretim ne kadar kalitesizse kâr marjı da o kadar düşük olur ve olumsuz kısır döngüden çıkmak zorlaşır” dedi.

Moderatörlüğünü EWA Kurumsal Danışmanlık Kurucu Ortağı Dilek Emil’in yaptığı Besin: 2030’a Gerçek Besin Güvenliği oturumunda Hacettepe Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Vural Gökmen, Besin Kurtarma Derneği İdare Konseyi Lideri Berat İnci ve EBRD Türkiye Lider Yardımcısı Mehmet Uvez besin sisteminin karşı karşıya olduğu riskleri aşmanın yollarını masaya yatırdı.

Kaynak idaresinin önemi
Kaynaklar: Zincir Ne Kadar Güçlü? oturumunun moderatörlüğünü UND Lider Yardımcısı Fatih Şener üstlenirken konuşmacı olarak Ekol Lojistik EYS ve Sürdürülebilirlik Stratejileri Kıdemli Önderi Korhan İşçil, Türk İktisat Bankası Tedarik Yöneticisi Arda Polat ve KeyLine Lojistik Kurucusu Dr. Kayıhan Turan talep ve bedel zincirinin değerine dikkat çekti. Birinci günün son oturumu olan Kapsayıcılık: Daha Dirençli Bir Ekonomi’nin moderatörlüğünü İKV Genel Sekreteri Dr. Çiğdem Nas yaparken konuşmacılar ise Kocaeli Sanayi Odası İdare Şurası Lideri Ayhan Zeytinoğlu, Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı Mali İş Birliği ve Proje Uygulama Genel Müdürü Bülent Özcan ile Ticaret Bakanlığı Milletlerarası Mutabakatlar ve Avrupa Birliği Genel Müdür Yardımcısı Bahar Güçlü oldu.

Türkiye’nin kalite başkanlarına harikalık mükafatları verildi

Başvuran 14 kuruluş ortasından Türkiye Harikalık Ödül Heyeti tarafından yapılan kıymetlendirme ile kalite seyahatinde başarılı olan kurum ve kuruluşlar mükafatlarını aldı. Buna nazaran Gürmen Group Üstün Performansta İlerleme etabında mükafata layık görüldü. Boğaziçi İdare A.Ş., Üstün Performansta Yetkinlik Etabında 3 Yıldız Belgesi’ni aldı. Üstün Performansta 4 Yıldız Belgesi’ne Aygersan A.Ş. ve KADEM layık görüldü. Farba, Sarıçam Belediyesi, Uludağ Elektrik, Yedaş Yeşilırmak Elektrik Dağıtım A.Ş. ve TB Sewtech Turkey ise EFQM Üstün Performansta 5 Yıldız Belgesi’ni almaya hak kazandı. Metro İstanbul A.Ş “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği, Çeşitlilik ve Kapsayıcılık” âlâ uygulamasıyla, Toyoto Boshoku Türkiye “Touch Up” düzgün uygulamasıyla ve Vakıf Gayrimenkul Yatırım Paydaşlığı A.Ş. “Entegre Stratejik Planlama” düzgün uygulaması ile Türkiye Harikalık Ödülü’nün sahipleri oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu