Haber

İzmir’de Sokak Sanatçılarına Yeni Düzenleme

İzmir Büyükşehir Belediyesi sokak sanatçılarının çalışma koşullarını optimize etmek için ‘Sokak Sanatçısı Kartı’ uygulamasını hayata geçirecek. Sokakta yaratıcılığını özgürce sergilemek isteyen sanatçılara kartlar verilecek. Belediye ve müzik dernekleri temsilcilerinden oluşan Sanat Komisyonu’nun kart vermesine karar verdiği sanatçılar, kent genelinde belirlenen 39 noktada sahne alabilecek.

İzmir Büyükşehir Belediyesi sokak sanatçılarının çalışma koşullarının iyileştirilmesi ve hizmet standartlarının yükseltilmesi için örnek bir adım attı. Sanatın günlük hayatta daha fazla yer alması için ‘Sokak Sanatçısı Kart’ uygulaması başlayacak. Böylece hem vatandaşların sokakta sanatla tanışması için ideal koşullar sağlanmış olacak hem de sokak sanatçıları performanslarını yasal olarak sergileyebilecekler. Yönetmelik kapsamında ayrıca ses yükseltici kullanılarak icra sanatına yönelik bariz kısıtlamalar da getirilecek. Sokak Sanatçısı Kartları, Nisan ayı sonuna kadar hak sahiplerine teslim edilecek.

SOKAK SANATÇILARI KURULU KURULDU

İzmir Büyükşehir Belediyesi , Sokak Esnaf Kart başvurusunu değerlendirmek üzere Sanat Kurulu kurdu. Komitede Sokak Sanatçıları Derneği, İzmir Müzisyenler Derneği, İzmir Sahne İşçileri Derneği, İzmir Müzisyenler ve Sahne Çalışanları Derneği, İzmir Müzisyenler ve Sanatçılar Derneği temsilcileri ve İzmir Büyükşehir Belediyesi Kültür Sanat Dairesi çalışanları da bulunuyor.

39 PUAN BELİRLENDİ

Kart sahipleri, ifalarını belirlenen gün, saat ve yerlerde İzdeniz, İzmir Metro ve Tramvay İzmir’e ait vapur, metro, tramvay ve iskele ve duraklarda gerçekleştirebilecek. İzmir’in 39 farklı noktasında ses yükselticilerle müzik yapmak mümkün olacak. Bu noktalar Fahrettin Altay Metro İstasyonu girişi, koridor ve turnikeler alanı, Karantina Meydanı, Tarihi Asansör girişi, Üçyol Metro İstasyonu Betonyol girişi, Üçyol Metro İstasyonu Karabağlar girişi, Evka-3 Metro İstasyonu girişi, Bornova Metro İstasyonu Girişi, Bornova Küçükpark, Bornova Büyükpark . , Bornova Büyükpark giriş yolu, Aşık Veysel Mesire Alanı 1.giriş, Aşık Veysel Mesire Alanı 2.giriş, Aşık Veysel Mesire Alanı ana girişi, Bayraklı Üstgeçit sahil çıkışı, Bayraklı Üstgeçit Sevgiyolu girişi, Alsancak İskele iskele tarafı, Alsancak İZBAN Durağı Gündoğdu Meydanı önü , Bostanlı Balıkçı Barınağı, Bostanlı İskele tarafı, Bostanlı Seyir Terası, Konak İskele-Pasport Kordonboyu, Konak İskele, Goethe Enstitüsü önü, Göztepe İskelesi önü, Bostanlı İskelesi önü, Kızlarağası Hanı önü, Göztepe Metro istasyonu girişi , Göztepe Metro Durağı giriş koridoru, Buca Hasanağa Bahçesi, Buca Forbes Caddesi, Buca Migros mağazası önü, Çiğli İZBAN Durağı önü, Konak Tramvay Durağı önü tente altı, Gaziemir İZBAN Durağı, Gaziemir Meydanı, Sarnıç İZBAN Durağı, Bornova Bölge Metrosu İstasyon.

Kaynak: ANKA / Yerel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu