Haber

İzmir’de gevrek ve boyoz 5 lira oldu

İZMİR’de bir süredir 4 liradan satılan gevrek, İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Gıda Komisyonu’ndan alınan kararla 5 liraya çıktı. Gevrekle birlikte boyoz, poğaça, peynir ve yumurtanın tane fiyatları da 5 lira, kumru fiyatı ise 15 lira oldu. Yeni fiyat tarifesi, pazartesi günü prestijiyle geçerli olacak.

İzmir Pide, Gevrek İmalatçıları ve Benzerleri Esnaf Sanatkarlar Odası’nın zam talebi üzerine İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Gıda Komisyonu toplandı. Komisyonda değerlendirilen zam talebi kabul edildi. Resmi yazışmaların tamamlanması sonrası 4 liradan satılan gevrek, yüzde 25 zamlanarak 5 lira oldu. Gevrekteki yeni fiyat, pazartesi günü itibarıyla geçerli olacak. Boyoz, poğaça, peynir ve yumurtanın tane fiyatları da 5 lira oldu. Kumru ise 15 liradan satılacak.

‘ESNAF ÇIKARINI MAALESEF FATURALARA YATIRIYOR’Artan maliyetler nedeniyle artırım kararının kaçınılmaz olduğunu belirten İzmir Pide ve Gevrekçiler Odası Lideri Şükrü Erişen, “Gevrek; varlıklı, yoksul, emekçi, memur, öğrenci her zümrenin ulaşabileceği, doyurucu ve vilayetimizde severek tüketilen bir besin. Bir yandan maliyetler karşısında ezilen esnafımızı düşünürken, bir yandan da alım gücü düşen vatandaşımızı göz gerisi etmemeye çalışıyoruz. Bu evrede, artırım kararı alırken önemli manada zorlanıyoruz. Fakat artan maliyetler, faturalar, personellik fiyatları göz önüne alındığında artırım kaçınılmaz bir durum oluyor. Güç maliyetleri başta olmak üzere ham husus artırımları, personellik fiyatı, vergi, SGK derken esnafa kar kalmıyor. Esnaf yararını maalesef faturalara yatırıyor. Elektrik ve doğal gaz faturaları boynumuzu büküyor. Sonuç olarak alınan artırım ne esnafı ne de tüketiciyi keyifli ediyor” diye konuştu.’FİYATLAR ŞU AN İÇİN YETERLİ OLABİLİR’

Alsancak’ta gevrek üretimi ve satışı yapan işletmeci Nazmiye Özaba, “Fiyatlar şu an için kâfi olabilir ancak artırımlar nedeniyle ileride nasıl olacağını bilemiyoruz. Her geçen gün bir esere artırım geliyor. Fırıncıların da işi güç. Elektrik kıymetli. Eleman fiyatları, sigortası var. İş yerinin elektrik ve su faturası var. Bir fırın olarak çok maliyet, çok masraf var. Gelir var ancak sarfiyat daha fazla. İzmir gevreği çok seviyor, boyoz da çok meşhur” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu