Ekonomi

HKMA Çin ile yatırım bağlantılarını genişletmeyi hedefliyor

HKMA İcra Kurulu Başkanı Eddie Yue’ye göre Hong Kong Para Otoritesi (HKMA) Çin anakarası ile yatırım bağlantı programlarını genişletmenin yollarını araştırıyor. Hong Kong’da düzenlenen HSBC Küresel Yatırım Zirvesi’nde konuşan Yue, Çin’den Hong Kong finans piyasalarına “güneye doğru” yatırım akışının artma potansiyelini vurguladı.

Yue, Bond Connect programı gibi mevcut programların, özellikle varlık yöneticileri, sigorta şirketleri ve emeklilik fonları gibi daha geniş bir Çinli yatırımcı yelpazesinin katılımına izin vermek için büyüme alanına sahip olduğunu öne sürdü. Güney yönlü Bond Connect için uygun yatırımcı sınıflarının genişletilmesi halinde Hong Kong platformu aracılığıyla küresel tahviller için önemli bir potansiyel olduğunu vurguladı.

2017’de başlayan Bond Connect girişimi, dünyanın en büyüklerinden biri olan Çin’in tahvil piyasasını yabancı yatırımcılara açmak için tasarlandı. Programın kuzeye yönelik ticaret bileşeni, offshore yatırımcıların hisse senetleri, tahviller, borsa yatırım fonları (ETF’ler) ve varlık yönetimi ürünleri de dahil olmak üzere Çin’de listelenen ürünlerle etkileşime girmesine olanak tanıdı. 2021’de başlatılan güney bileşeni ise Çinli yatırımcıların küresel tahvil piyasalarına erişimini sağlamayı amaçlıyordu.

Hong Kong’un menkul kıymetler gözlemcisi Julia Leung da şehrin piyasa rekabetçiliğini ve likiditesini artırma ihtiyacına değindi. Leung, şehrin hisse senedi alım satımında işlem maliyetlerini ve alış-satış farklarını azaltmanın yanı sıra ilk halka arzlar (IPO’lar) için fiyatlandırma sürecini iyileştirmek de dahil olmak üzere çeşitli önlemler almayı düşündüğünü belirtti. Leung, ilk çeyrekteki halka arzların 507 milyon dolar değerinde olduğunu ve bunun bir önceki yıla göre yaklaşık %30’luk bir düşüşe işaret ettiğini kaydetti.

Hong Kong, piyasa faaliyetlerini artırmak amacıyla 2023 yılı sonunda hisse senedi işlemlerinde damga vergisi oranını hem alıcılar hem de satıcılar için %0,13’ten %0,1’e düşürdü. Bu hamle, piyasa performansını etkileyen ve sermaye çıkışlarına yol açan Çin’in ekonomik yavaşlaması ve jeopolitik gerilimler gibi zorlukların ortasında şehrin küresel bir finans merkezi olarak konumunu korumaya yönelik daha geniş bir stratejinin parçasıydı.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu