Haber

Hamas, İsrail’in hastanenin üs olarak kullanıldığı iddiasını yalanladı

Gazze Sağlık Bakanlığı, İsrail ordusunun Rantisi Çocuk Hastanesi’ne ilişkin iddialarına yanıt verdi. İsrail’in bir görüntü paylaşarak Hamas’ın hastanenin bodrumunda rehin tuttuğunu ve burayı çatışmaları yönettiği ‘komuta merkezi’ olarak kullandığını iddia etmesi üzerine açıklama yapan Sağlık Bakanlığı, çatışmalar nedeniyle yerinden edilen bireylerin burada kaldığını belirtti. hastanenin bodrumunda.

Al Jazeera’nin haberine göre Bakanlık, İsrail’in paylaştığı görüntüde görülen bodrum katının hastanenin bir modülü olduğunu ve yerinden edilmiş kişiler için sığınağa dönüştürüldüğünü kaydetti. Açıklamada, “Hastane silah zoruyla boşaltıldı… Direniş savaşçısı veya rehine olduğunu iddia ettikleri kişileri neden gözaltına almadılar?” Soru yöneltildi.

İSRAİL: HAMAS, İSRAİL’E KARŞI SAVAŞINI BU HASTANEDEN YÜRÜTTÜ

İsrail ordusu, hafta sonu askerlerin girdiği Rantisi Hastanesi’nin içinden bir görüntü yayınlayarak, hastanede bulduğunu söylediği silahların görüntülerini paylaştı. Videoda İsrail’in rehin tutulduğunu iddia ettiği bodrumun görüntüleri de yer aldı. Videoda ayrıca aceleyle yerleştirilmiş bir tuvalet ve havalandırma sisteminin yanı sıra üzerinde kurşun deliği bulunan bir motosiklet de yer aldı.

İsrail Ordusu Sözcüsü Daniel Hagari 13 Kasım Pazartesi günü yaptığı açıklamada, askerlerin Hamas’ın bodrumda rehineler tuttuğunu gösteren işaretler bulduğunu söyledi.

Daniel Hagari ayrıca hastanenin bodrum katında bomba, intihar yeleği ve diğer patlayıcıların da aralarında bulunduğu silahlar bulduklarını ve Hamas’ın burayı komuta merkezi olarak kullandığını iddia etti. Hagari, “Hamas bu bölgenin tamamını kontrol altına aldı ve İsrail’e karşı savaşını bu hastaneden yürüttü.”

İSRAİL ‘GÜNEYE ÇIKIN’ DAVETİNİ YENİLEDİ

Öte yandan İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF) Sözcü Birimi’nin Arap medyası bölümü lideri Avichay Adraee, bugün sosyal medya platformu X (eski adıyla) Twitter üzerinden bir açıklama yaparak Gazze’nin kuzeyindeki insanlara yönelik çağrısını yineledi. Güneye doğru ilerlemek için soyun.

‘Güvenli geçiş yolu’nun bugün yerel saatle 09.00’dan 16.00’ya kadar açık kalacağını belirten Adraee, “Güneye giden yüzbinlerce insana katılın.” Çatışmalar nedeniyle plaj bölgesindeki halkın bölgeyi terk edemediğini belirten Ordu Sözcüsü, bu kişileri saat 10.00’dan itibaren Youssef Al-Azmeh Caddesi ve Salah Al-Din Caddesi üzerinden Gazze Vadisi’nin güneyine gitmeye davet etti. sabah 16:00’ya kadar.

El-Daraj ve El-Tuffah mahallelerinde bugün saat 10.00-14.00 arasında insani amaçlı askeri hareketlerin durdurulacağını kaydeden Sözcü, “Sizleri bu zamanı Salah El-Din Caddesi’ne ulaşıp güneye gitmeye davet ediyoruz.” (DIŞ HABER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu