Ekonomi

Fed Başkanı Collins 2023’te olası bir faiz indiriminin sinyalini verdi

Boston Federal Rezerv Bankası Başkanı Susan Collins Çarşamba günü yaptığı açıklamada, ekonominin beklentileriyle uyumlu olması halinde bu yılın sonuna doğru faiz oranlarında bir indirimin ufukta olduğunu söyledi. Collins, enflasyonun %2 hedefine doğru düşme eğiliminde olması durumunda Federal Reserve’ün politika duruşunu gevşetebileceğini belirtti. Ancak böyle bir hamle için sabit bir zaman çizelgesi olmadığını açıkladı ve merkez bankasının faiz oranlarındaki indirimi desteklemesi için enflasyonda düşüşe dair daha fazla kanıta ihtiyaç duyulduğunu vurguladı.

Boston Ekonomi Kulübü için hazırlanan konuşmada açıklamalarda bulunan Collins, merkez bankasının gelen verileri değerlendirmeye devam etmesi nedeniyle mevcut politikanın uygun şekilde konumlandırıldığını belirtti. Ekonominin Federal Açık Piyasa Komitesi’nin hedeflerine ulaşma kabiliyetine dair güvenin kazanılmasının, yılın ilerleyen dönemlerinde politika kısıtlamalarını azaltmaya başlamayı uygun hale getireceğini söyledi. Collins, faiz oranlarının düşürülmesine yönelik kademeli bir yaklaşımın, istikrarlı fiyatları ve maksimum istihdamı teşvik ederken risk yönetimine de olanak sağlayacağını vurguladı.

Boston Fed Başkanı’nın yorumları, geçen hafta Federal Açık Piyasa Komitesi’nin, Collins’in de desteklediği, faiz oranı hedefi aralığını %5,25 ile %5,5 arasında tutma kararının ardından geldi. Piyasa Mart ayı başlarında faiz indirimi beklese de Fed Lideri Jerome Powell, toplantı sonrasında düzenlediği basın toplantısında bu spekülasyonu reddetti.

Collins Cuma günü açıklanan güçlü tarım dışı istihdam verilerini Fed’in politika gevşemesi yaklaşımında esnek olmasının bir nedeni olarak gösterdi. En son GSYİH ve işgücü piyasası verilerinin sağlamlığını belirtti ve beklenen ekonomik yavaşlamanın ertelenebileceğini öne sürdü. Collins, Fed’in zorunlu hedeflerine giden engebeli ve istikrarsız yolun gerçek potansiyelini kabul ederek, bireysel veri noktalarına aşırı tepki verilmemesi tavsiyesinde bulundu.

Collins, politika gevşemesini desteklemek için fiyat istikrarı ile dengeli bir fiyat gelişimi görmemiz gerektiğini belirtti. Collins tüm göstergelerin tam bir uyum göstermesini beklemese de, sürekli genişleyen ilerleme işaretlerinin Fed’in politika duruşunu sistemli bir şekilde ayarlamaya başlamak için gerekli güveni sağlayacağına inanıyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zeka desteğiyle oluşturulmuş, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu