Haber

Eskişehir’de ihaleye fesat karıştırma davasının yeniden görülmesine devam edildi

Eskişehir Büyükşehir Belediyesinde birtakım ihalelere fesat karıştırdıkları ve kamu ziyanına neden oldukları teziyle Büyükşehir Belediye Lideri Yılmaz Büyükerşen ve öteki sanıkların tutuksuz yargılandıkları davanın, Yargıtayın bozma ilamının akabinde yine görülmesine devam edildi.

Eskişehir 1. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada taraf avukatları hazır bulundu. Büyükerşen ve öteki 21 sanık ise duruşmaya katılmadı.

Heyet değişikliği nedeniyle eski zabıtların okunmasının akabinde mahkeme heyeti, taraf avukatlarına kelam verdi.

Hazine avukatı, yine keşif günü belirlenmesini ve sanıkların bir dahaki celsede hazır edilmesini, ayrıyeten mahkeme heyetine sundukları soruların sanıklar tarafından yanıtlanmasını talep etti.

Sanıkların avukatları ise mahkeme heyetine sunulan sorulara itirazda bulunarak, bunların sanıklara yöneltilmesiyle ilgili uzman raporunun beklenmesini istedi.

Ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, bozma sonrası basamakta bulunulmasından ötürü sorular ve sanıkların duruşmaya getirilmesi taleplerinin reddine, keşif yapılması ve eksper raporu düzenlenmesine hükmederek duruşmayı erteledi.

Duruşmayı takip eden AK Parti Eskişehir Vilayet Lideri Zihni Çalışkan, gazetecilere, keşfin ocak ayında, sonraki duruşmanın ise mart ayında yapılacağını söyledi.

Bu davanın şikayetçisi, ihbarcısı olarak yargılamayı takip etmeyi sürdüreceklerini belirten Çalışkan, “Sayın mahkemenin dosya içeriği karşısında doğru, yerinde karar vereceğine inanıyoruz.” dedi.

Davanın geçmişi

Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığının 28 Ocak 2013’te Eskişehir Büyükşehir Belediyesi bünyesinde yapılan bazı ihalelere fesat karıştırıldığı ve kamu zararına neden olunduğu, kamu görevlisinin resmi belgede sahteciliği şikayeti üzerine başlattığı soruşturma kapsamında gözaltına alınan 23 kişiden 5’i tutuklanmıştı. Üst mahkemeye itirazlar sonrası 5 kişi tahliye edilmişti.

Eskişehir Büyükşehir Belediye Lideri Yılmaz Büyükerşen, 10 Temmuz 2013’te 1. Ağır Ceza Mahkemesinde “sanık” sıfatıyla savunma vermişti. Mahkeme heyeti, 11 Şubat 2015’te Büyükerşen ve başka sanıkların beraatine, belgelerden birinde ismi geçen K.A, İ.H.Y, M.E, Y.K, K.O. ve M.R.E’ye “ihaleye fesat karıştırma” cürmünden altışar bin lira isimli para cezası verilmesine hükmetmişti.

Yargıtay 5. Ceza Dairesi, Eskişehir 1. Ağır Ceza Mahkemesinin Büyükerşen ve öteki sanıklar hakkında verdiği beraat kararının bozulmasına hükmetmişti. Eksik inceleme nedeniyle ve eksper raporları ortasındaki çelişkilerin giderilmesi için evrak, 1. Ağır Ceza Mahkemesine geri gönderilmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu