Haber

Edirne Valisi Kırbıyık, DSİ’nin yürüttüğü çalışmaları inceledi

Edirne Valisi H. Kürşat Kırbıyık, Devlet Su İşleri (DSİ) 11. Bölge Müdürlüğünün yürüttüğü çalışmaları inceledi.

Kırbıyık birinci olarak Hamzadere sulaması şantiyesini ziyaret ederek DSi 11. Bölge Müdürü Faruk Yücegök ve yetkililerden çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Kapalı devre sulama boru çizgisini inceleyen Kırbıyık, daha sonra Edirne Meriç Sulama Proje alanını gezdi.

Kırbıyık kapalı sistemde kullanılacak borulara kaynak yaparak günün anısına imza attı.

Edirne’nin bereketli topraklara sahip olduğunu belirten Kırbıyık, çiftçilerin ziraî teknolojiyi kullanarak mümkün olan en yüksek randımanı almaya uğraş ettiklerini söz etti.

Üreticilerin çeltik, ayçiçeği, kanola ve buğday olmak üzere 4 temel eserde Türkiye standardının üzerinde randıman alındığını lisana getiren Kırbıyık, “Bu noktada bize de devlet olarak düşen çiftçilerimizin bu gayretlerine, üretimlerine destek olmak. Birçok defa ifade ettiğim gibi ilimizde tarımsal ürün çeşitliğinin ve sulanabilir tarım arazisi kapasitesini arttırma gayretindeyiz. Bu nedenle DSİ Bölge Müdürlüğümüzün bölgemizdeki yatırımları büyük önem taşımaktadır.” dedi.

Hamzadere sulama alanında imal süreçleri tamamlanan alanların en kısa müddette sulamaya açılacağını belirten Kırbıyık, şunları kaydetti:

“Halihazırda sulamaya açılabilecek durumdaki yaklaşık 4 bin hektarlık alanda gerekli test ve denetim çalışmaları acilen tamamlanarak Hamzadere Sulama Birliğine teslim edilecek. Bu hususta yüklenici firma, yönetim ve sulama birliği ortasındaki uyum DSİ Bölge Müdürlüğümüzce sağlanacak. Tekrar 2023 yılı sonuna kadar bitirilmesi hedeflenen Meriç Sulaması kapsamında en çağdaş ve yüksek teknoloji kullanılarak yaklaşık 7 bin 600 hektar alanda kapalı ve basınçlı sulama imkanı bölge çiftçimizin hizmetine sunulacaktır. Projelerin tamamlanmasıyla birlikte eser çeşitliliği ve ikinci eser imkanı açısından Edirne iktisadına büyük katkı sağlayacağını değerlendiriyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu