Teknoloji

Dünyadaki tüm insanlar aynı anda okyanuslara ve denizlere girseydi ne olurdu?

Dünyadaki herkes aynı anda okyanuslara ve denizlere girmeye karar verseydi ne olurdu? Bu garip soruyu cevaplamak için matematiği kullanmak yeterli olabilir. Ancak öncelikle bu sorunun çok daha küçük ölçekli bir örneğiyle başlamakta fayda var.

Bir küveti tamamen doldurup içine girerseniz, küvetten taşan su etrafınızda temizlemeniz gereken pahalı bir ıslak alan oluşturacaktır. Su vücudunuz tarafından itildikçe taşacaktır ve küvetin altı ve yanları sağlam modüllerden yapılmıştır. Uzayda bir cismin kapladığı alan hacim denir. Küvetten taşan suyun ölçüsü de vücudunuzun hacmine eşit olacaktır.

Küvetin yarısı doluyken duruma bakacak olursak, vücut hacminiz suyun yerini tekrar alarak küvete girmekle birlikte yükselmesine neden olur. Ayrıca birkaç kolay matematiksel işlemle suyun ne kadar yükseldiğini hesaplamak da mümkündür.

Öncelikle bu örneği basitleştirmek için küvetin dikdörtgen tabanlı bir kutu olduğunu varsayalım. Küvete oturduğunuzda ne kadar hacim kattığınızı ve bu hacmi hangi büyüklükteki alana yaydığınızı hesaplayarak suyun yükseleceğinin ölçüsünü bulmak mümkündür. Suyun yükselme ölçüsü, eklenen hacmin alana bölünmesiyle hesaplanabilir.

Küvetin 1,5 metre uzunluğunda ve 60 santimetre genişliğinde olduğunu varsayalım. Bu alan 0,9 metrekare olacak. Örneğin vücudumuzun hacmini hesaplamak için sadeleştirebilir ve kendimizi dikdörtgen tabanlı bir kutu gibi düşünebiliriz. 1,5 metre uzunluğunda, 60 santimetre genişliğinde (soldan sağa) ve 30 santimetre derinliğinde (önden arkaya) olduğumuzu bir kez daha söyleyelim. Bu durumda vücut hacmimiz 1.5×0.6×0.3 metreküp, yani 0.27 metreküpolacak.

Küvete oturduğunuzda vücudunuzun hacminin yaklaşık yarısını eklediğinizi düşünürsek, bu, suyun vücut hacminizin yarısı bölü küvet alanı kadar yükseleceği anlamına gelir. Yukarıdaki varsayımları kullanarak, bunun (0.27/2)/0.9 yani 0.15 metre veya 15 santimetre olduğunu hesaplayabiliriz.

Okyanus ve denizler dev bir küvet olsaydı…

Okyanusları dev bir küvet gibi düşünebiliriz. Dünya yüzeyinin %70’inden fazlası, küvetimizin alanını kaplayan su ile kaplıdır. yaklaşık 360 milyon kilometrekare olduğu anlamına gelir. Suyun ne kadar yükseleceğini hesaplamak için suda oturan insanların hacmini bulmamız ve bunu bu okyanus alanına bölmemiz gerekiyor.

Neredeyse şu anda dünyada 8 milyar insan var. Elbette insanlar, bebeklerden yetişkinlere kadar birçok farklı boyut ve hacimde gelirler. Ama hesaplama kolaylığı açısından, ortalama 150 santimetre boyunda olduğumuzu, yani bir çocuktan biraz daha uzun olduğumuzu varsayarsak. ortalama hacmimizin 0,27 metreküp olduğunu söyleyebiliriz. Bir kez daha hacmimizin sadece yarısının suya dalarak gittiğini varsayarsak ve 8 milyar insan olduğunu varsayarsak, Toplamda 1.080.000.000 metreküp su deplasmanına neden olacağımız söylenebilir.

Ancak bu sayı çok büyük görünse de okyanusun alanına bölünmesi gerektiğini unutmayın. 1.080.000.000 metreküplük bu hacmi küvet hesabında olduğu gibi 360 milyon kilometre kareye (3.6×1014 metrekare) böldüğümüzde elde ettiğimiz rakam sadece 0.000003 metre yani 0.0003 santimetre oluyor. Herkes tamamen suya dalmış olsa bile bu sayı sadece 0,0006 santimetre, yani yaklaşık bir saç büyüklüğündedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu