Haber

Danıştay’dan Atatürk Havalimanı kararı: Millet Bahçesi ihalesi iptal edildi

Danıştay 13’üncü Dairesi, Atatürk Havalimanı Millet Bahçesi ihalesini iptal etti. Yeşilköy Atatürk Havalimanı’na millet bahçesi yapılması için 29 Nisan 2022 tarihinde davet usulüyle ihale yapıldı.

İhaleye Limak, Kolin, Mapa, YSE, YDA ve Yapı ve Yapı firmaları özel olarak davet edildi. İhaleyi 2 milyar 127 milyon 978 bin lira teklif veren Yapı&Yapı şirketi kazandı. İBB, TOKİ’nin, Kamu İhale Kanunu’nun 21-B maddesi uyarınca davet usulüyle kapalı kapılar ardında gerçekleştirdiği “Atatürk Havalimanı Millet Bahçesi ve sosyal tesisler inşaatı ile altyapı ve çevre düzenleme işi” ihalesinin iptali için dava açtı İBB’nin TOKİ ve Çevre Bakanlığı aleyhine açtığı davada Ankara 16. İdare Mahkemesi, 7 Eylül 2023 tarihli kararıyla ihalede hukuka aykırılık bulunmadığı sonucuna vararak davayı reddetti. .

HUKUKİ BİR DARBE BULUNMADI

Sözcü’nün haberine göre, İBB’nin itirazını karara bağlayan Danıştay 13. Dairesi, davanın idare mahkemesi tarafından reddedilmesinde hukuki bir yanlışın bulunmadığını kaydetti. Ankara 16. İdare Mahkemesi’nin kararını bozan Danıştay 13. Dairesi, oy birliğiyle kararın düzeltilmesi ihtimaliyle ihalenin iptaline karar verdi.

Danıştay 13. Dairesi kararında, 21-B maddesi uyarınca yapılan ihalelerde aciliyet ilkesinin arandığı, ihale edilemeyen durumlarda ise bu hususa göre ihalelerin yapıldığı açıklandı. önceden öngörülen veya imalat tekniği açısından özel olanlardır. Davalı yönetimin, millet bahçesi ve çevre düzenleme çalışmasının hangi bölümlerinin üretim tekniği açısından özel olduğunu ve hangi gerekçelerle yapıldığını teknik veri ve belgelerle ortaya koyamadığına dikkat çekildi. İhale kapsamında teklif istenen firmaların tamamının inşaat ve inşaat firması olduğu, firmaların üretim tekniği açısından özel bir proje için özel niteliklere sahip olmalarının aranmadığı da belirtildi. Söz konusu ihalenin Cumhurbaşkanlığı tarafından kamuoyuna sunulan “İlk 100 Günlük Eylem Programı” çerçevesinde duyurulan bir iş olduğu dikkate alındığında, davalı idarenin bunu acilen tamamlanması gereken bir şey olarak tanımlamasının, gündeme gelebilecek bir durum olduğu vurgulandı. işin çabuk bitmesi için bir sebep olarak değerlendirilmemelidir. Mevzuatta aciliyet kuralları belirtilmediğinden ihale sürecinde hukuka uygunluğun bulunmadığı sonucuna varıldı.

PİSTLER KIRILDI, YERİNE SPOR SAHALARI İNŞA EDİLDİ

Atatürk Havalimanı, 7 Nisan 2019 itibarıyla sivil uçuşlara, 2 Şubat 2022 itibarıyla ise kargo uçuşlarına kapatıldı. Bu tarihten sonra havalimanından yüklenen iş jetlerinin kullanımına açıldı. Daha ihale sözleşmesi imzalanmadan pistlerin yıkılması süreci başlatılmış ve bu durum kamuoyunun tepkisini çekmişti. Tüm itirazlara rağmen 2022 yılının Mayıs ayında inşaatına başlandı. Atatürk Havalimanı Millet Bahçesi’nin ilk etabı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla düzenlenen “Büyük İstanbul Rallisi” ile açıldı. Ancak inşaat çalışmalarının devam etmesi nedeniyle millet bahçesine girişe izin verilmedi. İnşaatın son noktasında, havalimanı arazisinin pahalı pistleri üzerinde yer alan basketbol sahaları, tenis kortları ve cami-sosyal kompleksler tamamlanma aşamasına geldi.

İBB, İmar Planı İçin de Dava Açtı

AK Parti’nin İBB Lider Adayı Murat Kurum’un bakan olduğu dönemde Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından 7,2 milyon metrekarelik havalimanı arazisi için hazırlanan imar planında; Kullanım dışı kalan kuzey pistleri, hangar binaları ve terminal binasının bir kısmı da dahil olmak üzere toplam 2 milyon 818 bin 979 metrekarelik alan millet bahçesi olarak ayrıldı. İBB’nin bakanlığın imar planına karşı açtığı davada geçtiğimiz aylarda bilirkişi raporu yayımlanmıştı. Raporda havalimanıyla ilgili alınan karar; Şehircilik unsurlarına aykırı olduğu tespit edilmiş ve kamu yararının dikkate alınmadığı tespit edilmiştir. Ayrıca Atatürk Havalimanı’nın olası bir felaket durumunda üstleneceği kritik misyonun planda yeterince ele alınmadığı kaydedildi.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu