Teknoloji

Çin teknoloji üretiminde ABD’yi geçti

Son yıllarda teknolojiye yaptığı büyük yatırımlarla büyük teknoloji firmalarını dünya sahnesine çıkaran Çin, birçok alana hakimiyetini sürdürüyor. Avustralyalı” düşünce kuruluşu Avustralya Stratejik Politika Enstitüsü (ASPI) tarafından yapılan son araştırma, Çin’in teknolojideki üstünlüğünü açıkça ortaya koyuyor. Çin, 44 teknoloji alanının 37’sinde liderliği elinde tutarken, ABD yalnızca 7 alanda Çin’in önünde. .

ASPI raporuna göre Çin, insansız hava araçları, makine öğrenimi, elektrik pilleri, nükleer enerji, kuantum sensörleri ve ileri veri analizi, yapay zeka algoritmaları, gelişmiş robotlar, otonom sistemler ve sentetik biyoloji gibi birçok alanda ABD’nin önünde yer alıyor.

Amerika Birleşik Devletleri, gelişmiş entegre devre tasarımı ve üretimi, yüksek performanslı bilgi işlemi, doğal dil işlemi, kuantum hesaplama, aşı ve tıbbi önlemler, küçük uydular ve uzay fırlatma sistemlerinde liderdir.

TÜRKİYE’DE BAZI ALANLARDA İLK 10’DA

Araştırmaya göre İngiltere ve Hindistan da 44 teknoloji alanının 29’unda ilk 5 ülkenin ortasında yer alıyor. Güney Kore 20 alanda, Almanya ise 17 alanda ilk 5’te yer alıyor. Avustralya 9 teknolojide ilk 5’te kendine yer bulurken, İtalya 7, İran 6, Japonya 4 ve Kanada 4 teknolojide ilk 5’te yer aldı. Rusya, Singapur, Suudi Arabistan, Fransa, Malezya ve Hollanda 1 veya 2 teknoloji ile 5’te kaldı.

Raporda Türkiye’nin bazı teknoloji kategorilerinde dünyanın önde gelen ilk 10 ülkesi arasında yer aldığı belirtilirken, bu kategorilerden hangisinin olduğu konusunda bilgi verilmedi.

ÇİN’İN 5G’DE BÜYÜK BİR ÜSTÜNLÜĞÜ VAR

Akıllı fabrikalardan otonom araçlara kadar birçok yeni teknolojide kritik konumda olan 5G ve 6G’de Çin’in üstünlüğü dikkat çekiyor. Listenin başında yüzde 29,6 ile Çin, yüzde 9,5 ile ABD ikinci, yüzde 5,1 ile Birleşik Krallık üçüncü, yüzde 4,9 ile Güney Kore dördüncü ve yüzde 4,8 ile Hindistan beşinci sırada yer alıyor.

Yapay zeka algoritmaları ve donanım hızlandırıcıları gibi alanlarda yüzde 36,2 ile Çin ilk sırada yer alırken, onu yüzde 13,2 ile ABD, yüzde 4,2 ile İngiltere, yüzde 4,1 ile Güney Kore ve yüzde 3,5 ile Hindistan takip ediyor.

ELEKTRİK PİLLERİNDE ÇİN TEKELİ

Çin, küresel ısınma nedeniyle büyük değer kazanan elektrikli araçların en değerli bileşenlerinden biri olan piller konusunda diğer ülkelerin çok ilerisinde. Bu alanda yüzde 65 ile Çin ilk sırada yer alırken, onu yüzde 11,8 ile ABD, yüzde 3,8 ile Güney Kore, yüzde 2,8 ile Almanya ve yüzde 2,4 ile Avustralya takip ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu