Ekonomi

Borsa İstanbul bugün nasıl hareket etti?

Investing.com – BIST 100, haftanın birinci gününde yatay bir seyre sahipti. 

Endeks son saate girilirken gün içi süreçlerde 4.463 – 4.546 puan aralığında hareket etti. Haftaya satıcılı başlayan BIST 100, sabah seansında gelen reaksiyon alımlarının 4.546 puanda sonlu kalmasının arından 4.460 puan bandına kadar geriledi. Kapanışa gerçek ise BIST 100, 4.500 puan üzerinde devam ediyordu. Endeks, gün sonuna hakikat 70 milyar TL’nin üzerinde süreç hacmine sahip.

Günün en çok talep gören dalları %5’e yakın yükselen sigorta ile %3 bandında artış gören elektrik, gayrimenkul ve teknoloji oldu. 

Kimyasal, petrol ve plastik, kapanışa hakikat %3,7 oranında kıymet kaybıyla en çok düşen bölüm olurken akabinde perakende ticaret, spor ve ulaştırma geldi.

Bankalar, bugün hafif olumlu yatay hareket etti. Holding endeksi ise %2’ye yakın kıymet artışına sahipti. Bunun yanında sınai endeksi, hafif satıcılı yatay devam ederken inşaat bölümü %2 banında yükselişe sahipti. 

BIST 100 endeksine bugün en çok kazandıran paylar, kapanışa yakın tavan fiyattan süreç gören GESAN, VERUS ve SMRTG oldu. SMARTG, güne taban fiyatından başladıktan sonra gün içi süreçlerde taban fiyatına kadar yükselerek 126,2 TL’ye ulaştı. 

BIST 100’de bugün en çok kaybettiren paylar ise taban serisine devam eden SASA ve HEKTS ile birlikte %4 bandında düşen MGROS ile %3,5 oranında gerileyen BIMAS oldu.

Yurt dışı piyasalarında Asya endeksleri günü ekside kapattı. Avrupa borsaları, gün sonuna yanlışsız hafif satıcılı bir seyre sahipti. ABD borsaları ise güne hafif negatif yatay başladı. Nasdaq, açılışta %0,26, S&P 500 %0,17 düşüşe sahipken Dow Jones, yatay bir açılış gerçekleştirdi. 

Yazar: Günay Caymaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu