Haber

Blinken: ABD güçleri ve personeli hedef alınırsa yanıt vermeye hazırız

NBC televizyon kanalının ‘Basınla Tanışın’ programına katılan ABD Dışişleri Bakanı Blinken, ABD’nin İsrail-Filistin çatışmasına ilişkin görüşünün şu şekilde olduğunu söyledi: ‘İran’ın müdahalesiyle şiddetin artmasını bekliyor’Biden yönetiminin bölgede ABD personelinin veya silahlı kuvvetlerinin bulunmamasını sağlayacağını belirten herhangi bir düşmanca eylemin hedefi haline gelirse karşılık vermeye hazır olduğunu.’diye vurguladı.

yanıp sönüyor, “İstediğimiz bu değil. Gerginliğin artmasını istemiyoruz. Güçlerimizin, personelimizin ateş altına girmesini istemiyoruz ama böyle bir şey olursa buna da hazırız.”Değerlendirmesini yaptı ve savaşta kimsenin ikinci, üçüncü bir cephe görmek istemediğinin altını çizdi.

İranlı yetkililerin bölgedeki ABD güçlerine ve çalışanlarına yönelik saldırılarını artırmasını beklediklerini belirten Blinken, bu kişilerin güvenliğinin sağlanması ve “gerektiğinde kararlılıkla karşılık verilmesi” için gerekli adımların atıldığını ifade etti.

‘Orada olduğumuzu açıkça göstermek için yaptık’

Blinken, bölgeye 2 uçak gemisi görev setinin de aralarında bulunduğu ilave askeri unsurların konuşlandırıldığını belirtti. “(Bunu) kışkırtmak için değil, caydırmak ve herhangi biri bir şey yapmaya kalkarsa orada olduğumuzu açıkça belirtmek için yaptık.”söz konusu.

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan bugün yapılan yazılı açıklamada, kritik görevlerde bulunmayan personelin Erbil’deki ABD Büyükelçiliği ve Erbil Başkonsolosluğu’ndan ayrılmaları yönünde talimat verildiği belirtildi.

habercamoluk.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu