Teknoloji

Bilim insanları beyni beş saat boyunca vücut dışında canlı tutmayı başardı

UT Southwestern Tıp Merkezi bilim adamları tarafından geliştirilen yeni bir makineyi kullanarak, Domuzun beyni beş saat boyunca vücudunun dışında canlı tutuldu . Yeni geliştirilen sistem, kan akışını sağlayan son derece akıllı bir yapay pompa kullanarak beyni vücudun geri kalanından izole ediyor.

Cihaz, gerçek dolaşımı taklit edecek şekilde kanın bileşimini hassas bir şekilde ayarlayabiliyor ve kan basıncı, hacim, sıcaklık, oksijenlenme ve besin maddeleri dahil olmak üzere bir dizi değişkene göre kan akışını düzenleyebiliyor. Bu ayarlama yeteneği, birçok farklı faktörü izleyen bilgisayarlı bir algoritma aracılığıyla yaratılır.

Sistem, bu çalışmada evcil çiftlik domuzlarının (Sus scrofa Domesticus) beyinleri üzerinde test edildi. Cihaza bağlandıktan sonra beyin aktivitesi her zaman elektrokortikografiVe beyin derinliği elektrot kayıtlarıkullanılarak izlendi.

Araştırmacılar, beynin hayvanın vücudunun geri kalanından izole edildiği beş saate kadar beyin aktivitesinde ve diğer ölçümlerde çok az değişiklik olduğunu veya hiç değişiklik olmadığını söyledi.

çalışmanın yazarı ve UT Southwestern’de Nöroloji, Pediatri ve Fizyoloji Profesörüdür. Dr. Juan PascualBir açıklamada “Bu yeni yöntem, araştırmaların vücuttan bağımsız olarak beyne odaklanmasını sağlıyor ve fizyolojik sorulara daha önce yapılmamış bir şekilde yanıt vermemize olanak tanıyor” dedi.

Cihazı geliştiren bilim insanları, bu cihazın araştırmacıların beynin belirli yönlerinin vücudun etkisinden bağımsız olarak nasıl çalıştığını anlamalarına olanak sağlayabileceğini öne sürüyor. Sistem zaten düşük kan şekerinin beyin üzerindeki etkilerini öğrenmek için kullanılıyordu. Vücut, beyni değiştiren metabolizmayı değiştirerek düşük kan şekerini kısmen telafi edebildiğinden, bunun tipik hayvan modellerinde incelenmesi genellikle zor olabilir. Beden olmadığında böyle bir sorunla karşılaşmıyorsunuz.

Araştırmacılar ayrıca cihazın, kalp ameliyatı ve nakil sırasında kan akışını koruyan bir “kalp-akciğer makinesi” olan kardiyopulmoner bypass sistemi olarak kullanılma olasılığını da araştırıyorlar. Dr. Pascual, bu çalışmada etkinliğini test etmek amacıyla bu cihazın patentinin alındığını söyledi.

Bu çalışma alanının ne tür teknolojilerle sonuçlanacağını tahmin etmek kolay olmasa da bilim kurgu hikayelerinde bedenlerinden farklı şekilde seyahat eden beyinler, bir zamanlar düşünüldüğü kadar fantastik olmayabilir.

Çalışma Bilimsel Raporlar dergisinde yayınlandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu