Haber

Batı Trakya Türklerinden Miçotakis’e Mektup: Biz Yunan Müslümanları değiliz

Yunanistan’da yaşayan Batı Trakya Türkleri, ülkenin eski Başbakanı ve Yeni Demokrasi Partisi Genel Başkanı Kiryakos Miçotakis’e mektup yazdı.

Ülkede 25 Haziran’da genel seçimlerin ikinci turu yapılacak.

Ağır baskılarla karşı karşıya kalan bölge halkı, “Türk olarak doğduk, Türk olarak öleceğiz.”vurgu yaptı.

Miçotakis’e tepki mektubu

Mektupta, “Bay Mitsotakis! Biz Yunan Müslümanları değiliz! Biz Müslüman Türkleriz.”terim kullanıldı.

Miçotakis, Proto Thema gazetesinde yayınlanan bir röportajda Türkiye’nin Gümülcine Başkonsolosluğunu seçimlere müdahale etmekle suçladı. “Yunan Müslümanları”Skandal bir şekilde konuştu.

“Türk olarak doğduğumuz için Yunan olamayız”

Söz konusu 55 yaşındaki siyasetçiye tepki dolu mektupta şunlar söylendi:

Biz Yunan Müslümanları değiliz! Elbette Rumlar ve Müslümanlar var ama biz değiliz. Burada bazı şeyler karıştırılmamalıdır. Yunan olamayız çünkü Batı Trakya’da Türk olarak doğduk ve aslında Yunan değiliz.

“Dinimiz İslam, biz Türk’üz”

“Biz Yunanistan vatandaşıyız. Biz bu ülkenin vatandaşıyız.”adlı mektupta “Dinimiz İslam, biz Türk’üz.”Aşağıdaki mesaj iletildi:

Ne bir yasa, ne bir kuruş, ne de bir zihniyet bu gerçeği değiştiremez! Kabul edeceksin! Aksi takdirde Yunanistan’da kültürden, demokrasiden, insan haklarından asla söz edemezsiniz.

“Türk olarak öleceğiz”

Eski Yunanistan Başbakanı tepki çeken açıklamasında, “Yunan Müslümanları, Hristiyan vatandaşlarıyla eşit fırsatlara sahip olduklarını hissetmeli. Bunun için gereken her şeyi yapıyoruz.”ifadesini kullanmıştı.

Aynı mektubun devamında şu sözler de yer aldı:

Mitsotakis’i değiştirin! Bu bir fırsat ve sen hep değişimden bahsediyorsun. Ya değiştirin ya da azınlığı kimlik arayışıyla ilişkilendirmeyi bırakın! Türk doğduk! Türk olarak öleceğiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu