Haber

Başbakan’a ‘Manipur’ eleştirisi: Modi güvensizlik oyu kazandı

Hindistan’ın Manipur eyaletinde, Hindular ve Hristiyanlar arasındaki çatışmalara sessiz kalmakla suçlanan Başbakan Narendra Modi ve partisi Bharatiya Janata Partisi (BJP), üç gün süren parlamento tartışmasının ardından güven oylamasını kazandı.

BJP ve koalisyon ortakları parlamentoda çoğunluğa sahip olduğu için güven oylamasını kaybetmesi beklenmiyordu. Başbakan Narendra Modi ise parlamentodaki güvenoyu muhalefet partilerinin “Hindistan’ın adını karalamaya çalıştıkları” sözleriyle eleştirdi.

MANİPUR’DA MAYISTAN BERİ 150’DEN FAZLA ÖLÜ

Hindistan’da Modi’ye karşı 26 muhalefet partisinden oluşan bir muhalefet koalisyonu kuruldu ve 2024 seçimlerinde partiler ‘demokrasiyi kurtarmak’ sloganıyla bir araya geldi. Muhalefet liderleri, Modi’yi Manipur eyaletindeki etnik çatışmaları konuşmaya zorlamak için güven oylamasını meclis gündemine getirdiklerini söylediler.

Manipur’daki şiddet olaylarında Mayıs ayından bu yana 150’den fazla kişi öldü ve 50.000’den fazla kişi evlerinden oldu. Ağırlıklı olarak Hindu Meitei kümesi ile azınlıktaki Hıristiyan Kuki halkı arasında etnik çatışmalar çıktı. Başbakan Modi, olaylarla ilgili ilk açıklamasını haftalar sonra, iki kadının toplu cinsel saldırıya uğramadan önce bir grup erkek tarafından sokakta çıplak teşhir edildiğini gösteren görüntünün yayılması ve söz konusu görüntülerin infial yaratmasının ardından yaptı. Dünyada.

Muhalefet milletvekilleri TBMM’den ayrıldı

20 Temmuz’da başlayan meclis oturumu, muhalefet milletvekillerinin Başbakan Narendra Modi’nin şiddet konusunda konuşma talebini dile getirmesiyle protestolarla doldu. Muhalefet milletvekilleri, güven oylamasına bir saatten fazla kala Modi’nin olaylar hakkında konuşmaması üzerine parlamentoyu terk etti. Modi, iki saatlik konuşmasının sonunda, gerçeğin federal hükümet ve eyalet yönetiminin barışı korumak için birlikte çalıştığını söyledi.

Başbakan Modi, “Manipur halkına da bu ülkenin yanınızda olduğunu söylemek istiyorum. Bu konsey sizinle. Bu zorluğa birlikte çözüm bulmak için el ele vereceğiz.” Modi ayrıca muhalefeti Manipur’u “siyasi oyunlar” için kullanmakla suçladı. Modi, “Hint halkına inançları yok, Hindistan’ın kabiliyetine inançları yok. Bu güvenoyu ile Hindistan halkının özgüvenini boşuna yerle bir etmeye çalıştılar” dedi.

Bu, Modi hükümetinin 2014’te iktidara gelmesinden bu yana ikinci kez inanç oylamasını kabul etmesi. 2018’de bir milletvekili, Andhra Pradesh eyaletine özel statü verilmesi için güvenoyu istedi ve Modi, inanç oylamasını kazandı. 12 saatlik tartışmanın ardından

26 PARTİ MODİ VE PARTİ KARŞISINDA KOALİSYON KURDU

26 muhalefet partisi, gelecek yıl yapılacak seçimlerde Başbakan Narendra Mori’ye karşı ittifak kurdu. Hindistan Ulusal Kongresi Başkanı Mallikarjun Kharg, ittifakın kurulmasıyla ilgili düzenlediği basın toplantısında, “Demokrasiyi kurtarmak için siyasi farklılıklarımızı bir kenara bırakıyoruz” dedi. Ancak HİNDİSTAN adlı ittifakın, son seçimlerde 543 üyeli parlamentoda 300’den fazla milletvekili kazanan Modi’nin Bharatiya Janata Partisi ile rekabeti, ittifak kurulmasına rağmen büyük bir meydan okuma olarak görülüyor. Bu koalisyon aynı zamanda Hindistan Müslüman Birliği adlı bir partiyi de içeriyor.

Aynı zamanda BJP, 28 eyaleti ve sekiz federal idari bölgesi bulunan Hindistan’da 15 eyalette ya tek başına ya da koalisyon hükümetleriyle iş başında. Hindistan’da seçimler 2024 yılının Nisan ve Mayıs aylarını kapsayan bir takvimde yapılacak. 2019 yılında ülkede yapılan seçimlerde 900 milyon katılımla dünyanın en büyük seçimleri yapıldı. BJP aynı zamanda ülkenin en zengin partisidir. Partinin son açıklanan yıllık geliri 233 milyon dolardı. (BBC Türkçe)

habermelikgazi.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu