Ekonomi

Asya hisse senetleri ekonomik beklentilerle yükseliyor

Yatırımcıların yaklaşan ekonomik verilere, şirket kazanç raporlarına ve ABD Merkez Bankası’nın politika toplantısına odaklanmasıyla Asya piyasaları Salı günü hafif bir yükseliş yaşadı. Japonya dışındaki Asya-Pasifik hisselerinin MSCI endeksi %0,36’lık bir artış göstererek Nisan ayı için %1’e yakın bir kazanca işaret etti ve art arda üçüncü ayını da kazançla tamamladı. Japonya’nın Nikkei endeksi, Pazartesi günü tatilin ardından piyasaların yeniden açılmasıyla %1 yükseldi.

Çin’de işlem seansı karışık sonuçlarla başladı; mavi çip endeksi %0,07 düşerken, Hong Kong’un Hang Seng endeksi %0,5 yükseldi. Yatırımcılar şimdi Avrupa enflasyon rakamları ve ABD işgücü piyasası istatistikleri gibi önemli veri açıklamalarını bekliyor. Federal Rezerv’in bugün başlayacak toplantısında mevcut faiz oranlarının korunması ancak şahin bir ton benimsenmesi bekleniyor.

Japon yeni, bir önceki günkü dramatik yükselişin ardından Salı günü erken işlemlerde %0,38’lik hafif bir düşüşle dolar başına 156,92 seviyesine geriledi. Para birimi, piyasa spekülasyonlarının Japon yetkililerin müdahalesine işaret etmesiyle 34 yılın en düşük seviyesinden toparlandı.

Yen, Japonya’nın sıfıra yakın faiz oranlarına kıyasla daha yüksek ABD faiz oranları nedeniyle baskı altında kaldı ve yatırımcıları başka yerlerde daha yüksek getiri aramaya sevk etti.

Fed’in bu haftaki toplantısına ilişkin spekülasyonlar yüksek ve yatırımcılar daha şahin bir duruşun ABD doları ve yeni nasıl etkileyebileceğini düşünüyor. Mevcut piyasa fiyatlaması, ABD’nin Eylül ayında faiz indirimine gitme olasılığını %57 olarak yansıtırken, 2024 yılında faiz indirimi beklentileri yılın başlarına kıyasla önemli ölçüde azaldı.

Doların performansı nispeten sabit kaldı ve döviz endeksi 105,73 seviyesinde hafif bir değişim gösterdi. Endeks Nisan ayında %1, yılbaşından bugüne ise %4’ün üzerinde bir artış kaydetti.

Amazon.com ve Apple gibi büyük şirketlerin sonuçlarını açıklayacağı bu hafta kurumsal kazançlar da gündemde. ABD hisse senetleri önceki gün yükselişle kapanırken, Tesla hisseleri Çin’de sürücü destek programı için yasal onay alma yolunda ilerleme kaydedilmesinin ardından önemli ölçüde değer kazandı.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Emtia piyasalarında, ABD ham petrolü ve Brent petrolü marjinal düşüşler yaşayarak sırasıyla varil başına 82,48$ ve 88,31$’dan işlem gördü. Spot altın ons başına 2.334,79 dolarda sabit kaldı.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu