Haber

Ankara’da Haşere İlaçlaması Sonucu Ölüm İddiası: İddianame Yayınlandı

ANKARA’da, Türkan Sabancılar ile 10 yaşındaki kızı Elif Sude Sabancılar’ın ölümüne neden olan apartmanda haşere ve tahtakuru ilaçlaması yapan İbrahim Çatuk’a 23 yıl 6 ay, 22 yıl 6 ay hapis cezası üvey oğlu Burak Akça ve evin sahibi Ramazan Abass Aden. Üç aya kadar hapis istemiyle iddianame hazırlandı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın hazırladığı iddianameye göre; 14 Haziran’da Sancaktepe Mahallesi’ndeki apartmanın 7 numaralı dairesinde yaşayan Cibuti uyruklu Ramazan Abass Aden, evinde haşere ve tahtakuruları olduğu gerekçesiyle telefon numarasını internetten bulduğu İbrahim Çatuk’la iletişime geçti. Çatuk, üvey oğlu Burak Akça ile birlikte Aden’in evine giderek evin dezenfekte edilmesi konusunda anlaştı. Aynı gün Çatuk, Akça’yı ve alüminyum fosfit içeren ilacı evin belirli köşelerine koyarak, evin 3 gün kullanılmaması gerektiğini söyledi. İlaçlamanın ardından Aden, apartman yönetimine ve bina sakinlerine haber vermeden evden ayrıldı. Ertesi gün 10 numaralı dairede yaşayan Türkan ve Veysel Sabancılar çifti, mide bulantısı ve kusma şikayetiyle 10 yaşındaki kızları Elif Sude ile birlikte hastaneye başvurdu. Gıda zehirlenmesi nedeniyle taburcu edilen Türkan ve Elif Sude Sabancılar, durumları kötüleşince bir süre sonra kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. İlaçlamanın yapıldığı binada ve bitişikteki binada yaşayan 13 kişi de kusma, mide bulantısı, baş dönmesi gibi şikayetlerle hastanelere başvurarak tedavi altına alındı. Adli Tıp Kurumu raporunda anne ve kızının alüminyum fosfit zehirlenmesi sonucu hayatını kaybettiği belirtildi.

‘BELGEM TAHTAKURU İLACI İÇİN YETERLİ DEĞİL’

İddianamede ifadesi yer alan İbrahim Çatuk, elinde haşere ilaçlama belgesi bulunduğunu ve olay günü adrese giderek ilaçlama yaptığını belirterek, “Uzun süredir bu işlemi yapmıyordum. . Bildiğim tüm önlemleri uyguladım. Sahip olduğum sertifika tahtakurusu ilaçlamasında kullanılan ilacı kullanmaya yetmiyor. Çünkü bu ilacı kullandım.” “Pişmanım. Ürünü Ulus’ta satan kişilerin yönlendirmesiyle aldım. İlaçlama yaptığım dairede herhangi bir ölüm ya da yaralanma olmadı. Karşı apartman sakinlerinin yaralandığını, 2 kişinin de yaralandığını öğrendim. 3. gün öldü. Elimde ilacı satın aldığımı kanıtlayan herhangi bir belge veya fatura yok” dedi.

Burak Akça da ifadesinde, “Babam işi yapıp dışarı çıktıktan sonra arabayla Keçiören’e gittik. Babamla aynı ilaç sertifikasına sahibim. Ancak henüz dosyaya sunmadım.”

23 YIL 6 AYA KADAR HAPİS CEZASI İSTEĞİ

İddianamede Çatuk’a, ‘kasten taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olmak’ ve ‘zehirli unsurların imalatı ve ticareti’ suçlarından 3 yıl 2 ay, 23 yıl 6 ay hapis cezası verildi. üvey oğlu Burak Akça ve ev sahibi Ramazan Abass Aden’e ‘kasten taksirle’ birden fazla hapis cezası verildi. ‘Çok sayıda kişiyi öldürmek ve yaralamak’ suçundan 3’er yıldan 22’şer yıl 6’şar aya kadar hapis cezası istendi. İddianame 31’inci Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu