Haber

Almanya Başbakanı Scholz, Rusya ile NATO arasında savaşa izin vermeyeceklerini açıkladı.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, NATO’nun ortasında Rusya ile savaşa izin vermeyeceklerini açıkladı.

Tagesspiegel gazetesine verdiği röportajda Scholz, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırarak Avrupa’da onlarca yıldır sınırların şiddet yoluyla hareket ettirilmemesi konusunda güvence altına alınan anlaşmayı bozduğunu ve bu nedenle Ukrayna’ya zemin hazırladıklarını vurguladı.

Ukrayna’ya verilen desteğe ilişkin tüm kararların müttefik ülkelerle birlikte dikkate alınarak alındığını kaydeden Scholz, “Görev yeminini ciddiye alan bir Almanya Şansölyesi, Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşın bir daha dönmemesi için her şeyi yapmalıdır. Rusya ile NATO arasında bir savaşa dönüştü.” ifadesini kullandı.

Scholz, Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşa hiçbir NATO ülkesinin doğrudan müdahalesinin olmadığını vurguladı.

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock 24 Ocak’ta Strasbourg’daki Avrupa Konseyi’nde “Birbirimize karşı değil, Rusya’ya karşı bir savaştayız” dedi. Sözlerinin hatırlatılması üzerine Scholz şunları söyledi:

“NATO ile Rusya arasında savaş yok. Böyle bir tırmanışa izin vermeyeceğiz. Alman hükümeti olarak bu konuda tamamen hemfikiriz ve Dışişleri Bakanı da böyle görüyor.”

Olaf Scholz, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile en son Aralık başında görüştüğünü hatırlatarak, “Putin ile tekrar telefonda görüşeceğim çünkü birbirimizle konuşmamız gerekiyor” dedi. ifadesini kullandı.

Scholz, Putin ile yaptığı telefon görüşmelerinin içeriğiyle ilgili olarak, “Telefon görüşmelerimizin üslubu saygısız değil ama bakış açılarımız elbette tamamen farklı.” değerlendirmesini yaptı.

Putin ile yaptığı görüşmelerde net bir duruş sergilediğini ifade eden Başbakan Scholz, görüşmelerde bazen esir takası, Ukrayna’dan tahıl ihracatı veya Zaporozhye Nükleer Santrali ile ilgili somut konuların ele alındığı bilgisini paylaştı.

Rusya “saldırganlığını azaltmadan” savaşı sürdürdüğü sürece mevcut durumun değişmeyeceğini belirten Scholz, Putin’in Ukrayna’dan askerlerini çekerek savaşı bitirebileceğini yineledi.

Almanya’da Ukrayna’ya savaş uçağı tedarikine yönelik yeni taleplerle ilgili tartışmalara değinen Başbakan Scholz, savaş uçağı tedarikinin söz konusu olmadığını belirterek, “Almanya’da bir karar alınır alınmaz bir sonraki karar alınırsa bir sonraki karar alınır. tartışma başlar, bu çok önemli görülmez ve vatandaş devletin aldığı kararlara güvenemez hale gelir, güveni sarsılır.” O konuştu.”

burhaniyeajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu