Haber

Aliyev, Azerbaycan’daki depremlerde yaralananları tedavi etmeye hazır olduklarını söyledi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Türkiye’de meydana gelen depremlerde yaralananları Azerbaycan’da tedavi edebileceklerini belirterek, “Hastanelerimiz yaralı kardeşlerimizin tedavisi için her türlü şartlara sahip. Bakü başta olmak üzere diğer şehirlerde şimdiden yataklar tahsis edildi. Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti ve gerekirse hasta getirmeye hazırız.” söz konusu.

Aliyev, merkez üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan ve toplam 10 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerde hayatını kaybedenlere taziyelerini sunmak üzere Bakü’deki Türkiye Büyükelçiliğini ziyaret etti.

Burada açılan taziye defterini imzalayan Aliyev, Büyükelçi Cahit Bağcı’ya taziyelerini iletti.

Aliyev, Türkiye’de meydana gelen depremlerin büyük bir bela ve felaket olduğunu belirterek, Azerbaycan olarak her zaman olduğu gibi Türkiye’nin yanında olduklarını vurguladı.

Türkiye ile dayanışma içinde olduklarını ifade eden Aliyev, “Bu acı dramın bir nebze de olsa etkilerini hafifletebilmişsek, bunu kendimiz için bir onur olarak görüyoruz. Türkiye, hem güzel günümüzde hem de her zaman yanımızda oldu.” kötü zamanlarda.” söz konusu.

Türkiye’de meydana gelen sarsıntıların kendilerini derinden sarstığını ve her Azerbaycanlıyı manevi yönden yıprattığını belirten Aliyev, “Kardeşlerimizin acısını paylaşıyoruz. Yaralılara acil şifalar diliyoruz” dedi.

Türkiye’ye her zaman arama kurtarma ekiplerinin ve sağlık çalışanlarının gönderildiğini ve gönderileceğini kaydeden Aliyev, “Azerbaycan halkı kardeşlerine destek olmak için elinden geleni yapıyor. Kimi battaniye, kimi yatak, kimi ceketini getiriyor. Devlet başkanları düzeyinde değil, halk düzeyinde var olduğunu ve bunun doğal olduğunu bir kez daha dünyaya gösteriyoruz.” sözlerini kullandı.

Aliyev, Azerbaycan STK’larının da yardım kampanyaları başlattığını, Haydar Aliyev Vakfı’nın tüm imkanlarını ve çalışanlarını kampanya için seferber ettiğini belirtti.

Türkiye’ye yardım için özel şirketlerin de harekete geçtiğini belirten Aliyev, “Benim talimatımla en büyük şirketimiz olan SOCAR da desteklemeye başladı. SOCAR’ın Türkiye’de geniş bir faaliyet alanı ve büyük imkanları var. Bu şirket de bir Türk şirketi. ve tüm varlıklarını “Devletimizin diğer kurumları da insani yardım düzenliyor, bunu takdir ediyoruz. Bugün tüm Azerbaycan halkı kardeş Türk halkının yanındadır.” dedi.

Aliyev, yardımların tek merkezden yönetileceği talimatını verdiğini belirterek, “Üstelik hastanelerimizde yaralı kardeşlerimizin tedavisi için her türlü şart var. Bakü ve Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti başta olmak üzere diğer şehirlerde yataklar bulunuyor. Zaten tahsis edildi ve gerekirse hasta getirmeye hazırız.” bilgisini paylaştı.

“Bu zorlu sınav, Türkiye’nin gücünü tüm dünyaya bir kez daha gösterecek”

Bir grup gönüllünün de yardım için Türkiye’ye hareket ettiğini belirten Aliyev, şunları kaydetti:

“Türkiye’nin bu acı imtihandan onurla çıkacağından ve üstesinden geleceğinden eminim. Ama bu inanılmaz bir felaket. Kurtarılan her can adeta bize dünyayı veriyor. Türk, Azerbaycan ve diğer ülkelerden kurtarma ekipleri mükemmel bir iş çıkarıyor.” iş.Buradaki asıl yük ve manevi yük Türk’tür.Kardeşim Sayın Cumhurbaşkanımız hızla tüm talimatları verdi ve tüm bakanları afet bölgelerine gönderdi.Güçlü ve kudretli Türk devletinin bu zorluğun üstesinden geleceğinden eminim. gelecekte yapılacak imar ve ihya çabalarına katılmaya hazırız.Yani Türkiye ve Azerbaycan artık tek yumruk,tek yürek,tek ruh.Biz böyle görüyoruz,Türkiye ve Azerbaycan vatandaşları da böyle görüyor. Bu sıkıntılı günlerde Türkiye’nin yanında olmak bizim için büyük bir onur.

Hiç kimse doğal afetlere karşı sigortalı değildir. Ancak Türk devletinin aktif ve esnek adımları, Türk hükümeti için asıl meselenin insan faktörü olduğunu bir kez daha göstermiştir. Aynı zamanda bu zorlu sınav Türkiye’nin gücünü tüm dünyaya bir kez daha gösterecektir. Bu, kardeş halkımızı sarsmayacak, Türk devletinin iradesini etkilemeyecektir. Türk devleti güçlü bir devlettir ve bu felaketle mücadelede gücünü göstermektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu